Chrystus zmartwychwstał. Biskup Michał Janocha: nie można być chrześcijaninem bez krzyża
- Chrystus wziął na siebie cierpienie, żeby nadać temu ostateczny sens. Chrześcijaństwo nie jest cierpiętnictwem lub jego poszukiwaniem. Jest trzeźwym przyjmowaniem ograniczeń, które czasami wynikają wprost z życia z Ewangelią, gdy trzeba powiedzieć "tak", jak wszyscy mówią "nie" lub na odwrót. To już jest krzyż, bo można byłoby swobodnie pójść z tłumem, ale wbrew własnemu sumieniu - mówił w Polskim Radiu 24 ksiądz biskup Michał Janocha.
2023-04-09, 10:40
Wielkanoc to najważniejsze święto roku liturgicznego. Uroczystość ta jest obchodzona w szczególny sposób - poprzedza ją okres modlitwy, oczekiwania i pokuty.
Gość Polskiego podkreślił, że żaden grzech nie pozostaje bez wpływu na człowieka, na stosunek do Boga, świata i siebie samego. - Nie ma przy tym znaczenia czy ten grzech będzie publicznie znany. Zawsze stanowi zranienie siebie lub innych, najczęściej jednego i drugiego. Istnieje też najbardziej trudna kategoria grzechów, które są przed nami ukryte. Człowiek może popełniać zło nie wiedząc o tym, raniąc innych i będąc zadowolonym z siebie. Ta kategoria grzechów jest szczególnie niebezpieczna. Ranimy innych ludzi nieświadomie, za to też trzeba przepraszać - powiedział ksiądz biskup Michał Janocha.
Spowiedź
Kwestię obowiązku spowiedzi przed Wielkanocą regulują Przykazania Kościelne. Jak głosi drugie z nich, katolik powinien "przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty". - Chrześcijaństwo głosi prymat życia duchowego przed życiem zewnętrznym. Przez brudne okulary widzimy brudny świat. Przez pęknięte szkło świat wydaje się być pęknięty. Nie jest jednak taki, chodzi o nasze serca. Ludzie patrzą na świat przez ten pryzmat. Dlatego tak ważna jest troska o czystość serca. To jest wysiłek i zmaganie. Potrzebujemy nazwać to, co jest pęknięciem. Najpierw przed sobą, na tym polega rachunek sumienia. Nie jestem w stanie zmienić świata i innych. Tak naprawdę istnieje jedna osobą na którą mam wpływ. To ja sam jestem tą osobą. Dlatego tak ważne jest uznanie własnych win. Potrzebne jest do tego lustro, czyli Ewangelia i Słowo Boże. Lustrem może być też drugi człowiek, którzy powie nam szczerze, co jest prawdziwe - tłumaczył biskup Janocha.
Krzyż
Dodał też, że nie można być chrześcijaninem bez krzyża. - Bóg, który nas stworzył sam stał się człowiekiem. Wziął na siebie grzechy wszystkich ludzi. Chrystus nie przyszedł po to, żeby zlikwidować cierpienie. Nie taki był sens i cel jego życia. Chrystus wziął na siebie cierpienie, żeby nadać temu ostateczny sens. Chrześcijaństwo nie jest cierpiętnictwem lub jego poszukiwaniem. Jest trzeźwym przyjmowaniem ograniczeń, które czasami wynikają wprost z życia z Ewangelią, gdy trzeba powiedzieć "tak", jak wszyscy mówią "nie" lub na odwrót. To już jest krzyż, bo można byłoby swobodnie pójść z tłumem, ale wbrew własnemu sumieniu. Czasem są to krzyże, które inni na mnie nakładają, potwarze i pomówienia, niezasłużone cierpienia. To działa też w dwie strony, również my możemy ranić innych. Są też takie krzyże, które nie zależą od nas i innych ludzi. To losowe sytuacje, jak śmierć bliskiej nam osoby. Z tym nic nie zrobimy. Można się buntować, próbować uciec lub to przyjąć, co jest arcytrudne - podsumował biskup pomocniczy warszawski.
REKLAMA
Posłuchaj
Zgodnie z kalendarzem roku liturgicznego, okres wielkanocny (tempus paschale) w Kościele jest czasem rozważania Zmartwychwstania Pańskiego. W tym czasie w trakcie liturgii kapłani odziewają się w szaty liturgiczne w białym, które są symbolem radości, czystości i światła. Okres wielkanocny w 2023 potrwa od Wigilii Paschalnej, która wypada 8 kwietnia do niedzieli Zesłania Ducha Świętego, która wypada 28 maja.
Więcej w nagraniu.
***
REKLAMA
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadził: Krzysztof Świątek
Gość PR24: ksiądz biskup Michał Janocha
Data emisji: 9.04.2023
REKLAMA
Godzina emisji: 10.06
PR24/jt
Polecane
REKLAMA