Niemiecki historyk: sprawę reparacji należy forsować ponad groźbami rządu w Berlinie

2023-06-17, 14:50

Niemiecki historyk: sprawę reparacji należy forsować ponad groźbami rządu w Berlinie
Ruiny Warszawy zniszczonej przez Niemców podczas II wojny światowej. Foto: Archiwum Cyfrowe NAC

- W kontekście europejskim nic nie stoi na przeszkodzie, aby spór o reparacje przeniósł się na forum OBWE. Mielibyśmy do czynienia z efektem domina. Należałoby jednak przyjąć to pozytywnie i nie dać się zastraszyć - mówił w Polskim Radiu 24 niemiecki historyk Karl Heinz Roth, autor książki "Wyparte, odroczone, odrzucone. Niemiecki dług reparacyjny wobec Polski i Europy".

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że na polskie impulsy w sprawie reparacji z ogromnym zainteresowaniem zareagowała Grecja. - Niedawno w Atenach odbył się konferencja, gdzie podkreślano wagę wspólnej inicjatywy na rzecz dochodzenia roszczeń. Były prezydent Grecji podkreślał potrzebę wspólnego działania z Polską. Dobrze się stało, że w kwestii roszczeń Polska nawiązała też kontakt z Włochami. Szczególnie cieszy, że zaczęto w tej debacie dostrzegać także Namibię, która od lat 90. XX wieku formułuje roszczenia wobec Niemiec za zbrodnie popełnione w latach 1904-08 - powiedział Karl Heinz Roth. 

Zdaniem niemieckiego historyka wypowiedź ambasadora Niemiec w Polsce o tym, że kwestia reparacji to otwarcie puszki Pandory, jest groźbą wynikająca ze strachu.

- Jeżeli dojdzie do uznania roszczeń reparacyjnych w świetle prawa międzynarodowego, to będą tego szerokie następstwa, które przekroczą dziś zajmowane stanowiska. Białoruś i Ukraina podczas II wojny światowej, w świetle prawa międzynarodowego, stanowiły część ZSRR. Nie przekreśla to jednak możliwości dochodzenia przez te państwa roszczeń w obecnych warunkach międzynarodowych. W kontekście europejskim nic nie stoi na przeszkodzie, aby spór przeniósł się na forum OBWE. Mielibyśmy do czynienia z efektem domina. Należałoby jednak przyjąć to pozytywnie i nie dać się zastraszyć. Wypowiedź ambasadora RFN odczytuję jako gest groźby, która wynika ze strachu. Jestem przekonany, że sprawę reparacji należy forsować ponad groźbami rządu niemieckiego - tłumaczył Karl Heinz Roth.     

Posłuchaj

Karl Heinz Roth o niemieckich reparacjach (Temat dnia/Gość PPR24) 7:07
+
Dodaj do playlisty

Polska domaga się od Niemiec reparacji za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych, zrekompensowania ofiarom agresji i okupacji niemieckiej oraz ich rodzinom wyrządzonych im szkód i krzywd, a także systemowych działań mających na celu zwrot zagrabionych z Polski w trakcie wojny dóbr kultury, które znajdują się obecnie w Niemczech.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Rozmawiali: Antoni Opaliński i Olga Doleśniak-Harczuk

Gość: Karl Heinz Roth (niemiecki historyk)

Data emisji: 17.06.2023

Godzina emisji: 13.50

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej