Beatyfikacja rodziny Ulmów. Prezes IPN: to ogromna szansa na opowiadanie historii polskiego narodu

- Sam proces beatyfikacji to oczywiście kwestia związana z Kościołem katolickim i wymiarem duchowym. Natomiast my, jako historycy, dostrzegamy ogromną szansę na opowiadanie historii narodu polskiego w czasie II wojny światowej - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. 

2023-09-07, 20:03

Beatyfikacja rodziny Ulmów. Prezes IPN: to ogromna szansa na opowiadanie historii polskiego narodu
Rodzina Ulmów zostanie wyniesiona na ołtarze 10 września. Foto: IPN

Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali we wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim, obecnie podkarpackim. Wiosną 1944 roku doniesiono na nich, że ukrywają Żydów. Niemieccy żandarmi z posterunku w Łańcucie 24 marca 1944 roku dokonali masakry w ich domu: zabili Żydów, Józefa, ciężarną Wiktorię i sześcioro dzieci pary.

W niedzielę 10 września odbędzie się uroczystość beatyfikacji rodziny Ulmów. 

- Sam proces beatyfikacji to oczywiście kwestia związana z Kościołem katolickim i wymiarem duchowym. Natomiast my, jako historycy, dostrzegamy ogromną szansę na opowiadanie historii narodu polskiego w czasie II wojny światowej - podkreślił dr Karol Nawrocki. 

Czytaj także w PAP.pl: Prezydent Duda o Ulmach: pozostali ludźmi w nieludzkich czasach

REKLAMA

"Rodzina Ulmów jest przykładem cierpienia Polaków"

Jak zaznaczył, "rodzina Ulmów jest wyraźnym przykładem tego, w jakiej sytuacji byli wówczas Polacy". - Tego, do jakich poświęceń byli gotowi przy swoim przywiązaniu do Ewangelii. Bo to wprost wynika z historii Ulmów: że była to rodzina, która odwoływała się w swoim życiu do Ewangelii - wyjaśniał prezes IPN.

- Te zaznaczone fragmenty Pisma Świętego, przypowieści o miłosiernym Samarytaninie pokazują, że ten wielki akt obrony ludności żydowskiej, akt pomocy, dokonał się z potrzeby serca i głębokiej duchowości. Rodzina Ulmów jest więc przykładem cierpienia Polaków, gotowości do obrony wartości, człowieczeństwa i niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, nawet w tak przerażających warunkach, jakie były podczas II wojny światowej - dodał gość PR24.

Podkreślił również, że "oni to zrobili świadomie". - Wiedzieli, co im za to grozi. Byli świadkami takich wydarzeń. Wiedzieli, że za ukrywanie Żydów grozi kara śmierci. Ale ten przykład pokazuje też brak odpowiedzialności sprawców II wojny światowej, którzy po roku 1945 w Republice Federalnej Niemiec dalej prowadzili swoje kariery - podsumował dr Karol Nawrocki.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

dr Karol Nawrocki o beatyfikacji rodziny Ulmów (Temat dnia/Gość PR24) 11:26
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: dr Karol Nawrocki (prezes IPN) 
Data emisji: 7.09.2023
Godzina emisji: 17.47

bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej