Spotkanie Biden-Scholz. Prof. Kleiber: USA stawiają na Niemcy, jako na głównego europejskiego partnera

- Dobrze, że zapadła decyzja o pomocy UE dla Ukrainy, ale nie dotyczy ona kwestii militarnych. Prezydent USA Joe Biden i kanclerz Niemiec Olaf Scholz musieli o tym rozmawiać - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny magazynu "Wszystko Co Najważniejsze".

2024-02-10, 19:02

Spotkanie Biden-Scholz. Prof. Kleiber: USA stawiają na Niemcy, jako na głównego europejskiego partnera
Joe Biden przyjął Olafa Scholza w Białym Domu . Foto: SHAWN THEW/EPA/

Kanclerz Niemiec przebywa z wizytą w Waszyngtonie, gdzie spotkał się z prezydentem USA. Joe Biden stwierdził, że Kongres byłby winny "przestępstwa zaniedbania", gdyby nie uchwalił dalszego finansowania pomocy dla Ukrainy. Podziękował też Scholzowi za "podwojenie" środków przekazywanych przez Niemcy rządowi w Kijowie. 

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że spotkanie przywódców USA i Niemiec zawsze ma znaczenie. - W USA sprawy wewnętrzne przesądzają o polityce zagranicznej. Amerykanie mają problem, bo deklaracje prezydenta Joe Bidena często nie są realizowane ze względu na stanowisko Senatu. Równie trudna jest sytuacja w Europie. Dobrze, że zapadła decyzja o pomocy UE dla Ukrainy, ale nie dotyczy ona kwestii militarnych. Biden i Scholz musieli o tym rozmawiać - powiedział prof. Michał Kleiber.

- To spotkanie miało również znaczenie dla UE. Wynika z niego przesłanie, że USA stawiają na Niemcy, jako na głównego europejskiego partnera. Jednak w obecnej sytuacji przedwyborczej w USA, gdy Joe Biden przegrywa w sondażach z Donaldem Trumpem, nie znaczy to zbyt wiele - dodał. 

REKLAMA

Posłuchaj

Prof. Michał Kleiber gościem Macieja Wolnego (Temat dnia/Gość PR24) 26:48
+
Dodaj do playlisty

 

Amerykański Senat zagłosował w środę za dalszym procedowaniem pakietu środków na wsparcie Ukrainy, Izraela i Tajwanu. Stało się to dzień po tym, jak odrzucony został projekt ustawy łączący te środki z reformami imigracyjnymi. Głosowany w Senacie projekt przewiduje łącznie 95 mld dodatkowych wydatków budżetowych, z czego 60,06 mld to wydatki związane z pomocą Ukrainie. Los pakietu nie jest jednak pewny. Senat będzie w następnym kroku rozpatrywał poprawki, a dopiero potem odbędzie się głosowanie nad ostatecznym przyjęciem.

Podczas wizyty w USA kanclerz Niemiec odniósł się także do wywiadu Putina, udzielonego amerykańskiemu komentatorowi Tuckerowi Carlsonowi. Scholz nazwał wywiad "absurdalnym". Stwierdził też, że Putin "chce przejąć część terytorium swoich sąsiadów".

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Maciej Wolny

Gość: prof. Michał Kleiber

REKLAMA

Data emisji: 10.02.2024

Godzina emisji: 18.33

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej