MEN proponuje zmiany w spisie lektur. Ekspert: to powinien być korpus dzieł
- W liceum przedstawiałem uczniom zestaw nieobowiązkowych dzieł, których nie ma w programie nauczania. Mówiłem, że jeżeli chcą być ludźmi wykształconymi i kulturalnymi, to powinni to przeczytać. Przynajmniej powinni wiedzieć o tych lekturach, że istnieją - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Kowalczuk z Instytutu Polonistyki Stosowanej UW.
2024-02-16, 10:27
Posłuchaj
Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło propozycje zredukowanych list lektur obowiązkowych dla szkół podstawowych, liceów i techników i szkół branżowych dla roku 2024/2025. Eksperci, nauczyciele, rodzice i uczniowie mogą przesyłać opinie i spostrzeżenia na temat proponowanych zmian za pośrednictwem specjalnego formularza.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że spis lektur powinien stanowić kanon literatury polskiej i światowej, który kulturalny człowiek z wykształceniem ogólnym powinien znać. - Ciąg wykształcenia od szkoły podstawowej do liceum to wykształcenie ogólne, potem idziemy do szkoły zawodowej. Uniwersytet i politechnika to też szkoła zawodowa, bo skręcamy w konkretnym kierunku. Tymczasem zaczynamy w edukacji specjalizację od podstawówki i nie budujemy wykształcenia ogólnego, które jest wspólnym mianownikiem społecznym. Dzięki temu wykształceniu jesteśmy w stanie dogadać się w społeczeństwie, co do głównych założeń świata. Jeżeli tej wiedzy nie będziemy mieć na poziomie ogólnym, to później nie będziemy mieć o czym rozmawiać. Kanon lektur powinien być wybrany w ten sposób, żeby stanowił korpus dzieł - powiedział dr Tomasz Kowalczuk
- W liceum przedstawiałem uczniom zestaw nieobowiązkowych dzieł, których nie ma w programie nauczania. Mówiłem, że jeżeli chcą być ludźmi wykształconymi i kulturalnymi, to powinni to przeczytać. Przynajmniej powinni wiedzieć o tych lekturach, że istnieją - dodał.
REKLAMA
Posłuchaj
Resort zachęca ekspertów, nauczycieli, rodziców, uczniów do przesyłania opinii, spostrzeżeń oraz sugestii do propozycji ograniczenia wymagań w podstawie programowej. Opinie można przesłać za pomocą specjalnego formularza kontaktowego. Konsultacje potrwają do 19 lutego. Lista może zmienić się po zakończeniu konsultacji.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: dr Tomasz Kowalczuk
Data emisji: 16.02.2024
Godzina emisji: 10.06
REKLAMA
PR24
REKLAMA