Schrony w Polsce. Szef kieleckiej NIK: nie chcemy stwarzać iluzji, że wszystko jest dobrze
- Nie chodzi o to, że chcemy kogoś straszyć. Nie chcemy natomiast stwarzać iluzji i żyć w przekonaniu, że wszystko idzie dobrze. Naszym zamiarem jest stwierdzenie stanu faktycznego i odejście od uspokajania społeczeństwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Walendzik, dyrektor delegatury NIK w Kielcach, odpowiedzialny za raport dotyczący schronów.
2024-03-14, 13:00
NIK przedstawiła wyniki kontroli w zakresie zapewnienia obywatelom miejsc schronienia w budowlach ochronnych na wypadek wystąpienia zagrożenia. Z raportu możemy się dowiedzieć, że schrony w Polsce nie pomieszczą nawet 4 proc. ludności, obrona cywilna nie istnieje, a obywatele nie wiedzą, gdzie w razie zagrożeń mogą szukać bezpiecznego miejsca.
- Nie chodzi o to, że chcemy kogoś straszyć. Nie chcemy stwarzać iluzji i żyć w przekonaniu, że wszystko idzie dobrze. Naszym zamiarem jest stwierdzenie stanu faktycznego i odejście od uspokajania społeczeństwa, od mówienia, że jest fajnie i jakoś damy sobie radę - powiedział Grzegorz Walendzik.
Schrony w Polsce. "Jesteśmy bliżej frontu niż Szwajcaria"
Jak zaznaczył, "obowiązkiem państwa, wszystkich organów na różnych szczeblach, jest wypełnianie swoich obowiązków zawartych w zapisach ustawowych". - A jeżeli takich zapisów nie ma - to był nasz cel - to musimy wskazać, w jakich ustawach powinniśmy dokonać zmian, aby osiągnąć stan, który ma miejsce w innych krajach, na przykład w Szwajcarii czy Finlandii, gdzie większość obywateli jest objętych ochroną podczas zagrożenia wojennego. My jesteśmy bliżej frontu niż Szwajcaria - dodał gość PR24.
- Nie chcielibyśmy stwarzać takiej iluzji, że po naszym raporcie decydenci czy rządzący od razu wprowadzą wszystkie zmiany i będzie już dobrze. Jest to proces długofalowy, na wiele lat. Ale musimy go rozpocząć. Musimy przygotować do tego podstawy prawne i rozpocząć różnego rodzaju działania organizacyjne. Tak, aby powoli zbliżać się do sytuacji dającej nam rękojmię znacznego zabezpieczenia ludności w przypadku działań wojennych - wyjaśniał dyrektor.
REKLAMA
- W naszym raporcie wskazaliśmy całe pakiety ustaw czy zmian, które należałoby wprowadzić - powiedział.
W środę wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział zwiększenie współpracy z samorządami w budowaniu obrony cywilnej państwa. Projekt ustawy o obronie cywilnej, który będzie określał podstawy prawne i zasady m.in. budowy schronów, ma być gotowy do końca marca.
- Stopnie alarmowe w Polsce. Premier podjął decyzję ws. BRAVO i BRAVO-CRP
- Kryzys i wojna. Jak się przygotować i zabezpieczyć rodzinę? Eksperci wyjaśniają
- Obrona cywilna. "Naval": brakuje rozwiązań systemowych, obecnie możemy polegać na sobie
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
REKLAMA
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadząca: Małgorzata Żochowska
Gość: Grzegorz Walendzik (dyrektor delegatury NIK w Kielcach)
Data emisji: 14.03.2024
Godzina emisji: 11.06
bartos/mpkor
REKLAMA