Trybunał Stanu dla szefa KRRiT? "Taka możliwość leży na stole"
- Wydaje się, że gdyby dowieść w postępowaniu dowodowym, że działanie szefa KRRiT jest niezgodne z interpretacją funkcjonalną konstytucji, mieściłoby się to w zakresie działania Trybunału Stanu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jarosław Szczepański, politolog, radca prawny (Uniwersytet Warszawski).
2024-04-11, 17:18
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz poinformował, że rozważa skierowanie wniosku do parlamentu o postawienie przed Trybunałem Stanu przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego. Powodem jest nieprzekazywanie publicznemu radiu i telewizji należnych pieniędzy z abonamentu.
Prof. Jarosław Szczepański komentował tę zapowiedź. - Możliwość leży na stole. Do ubiegłorocznych wyborów Trybunał Stanu był groźbą ferowaną politykom bardzo oszczędnie, od wyborów te groźby są bardzo częste. Obawiam się, że kwestia Trybunału, który był pewnego rodzaju straszakiem dla polityków, przestanie już zupełnie działać, jeśli nie zostaną te postulaty zrealizowane - zauważył.
Trybunał Konstytucyjny kluczowy dla sporu
- Wydaje się, że tego typu spory kompetencyjne pomiędzy organami konstytucyjnymi a rządem powinny być rozstrzygane przez Trybunał Konstytucyjny, ma on do tego kompetencje - dodał, ale przypomniał jednocześnie o wątpliwościach co do skuteczności postanowień Trybunału. - W projekcie ustawy wprowadzającej przepisy o Trybunale Konstytucyjnym znajdują się przepisy, które wskazują nieskuteczność uchwał podejmowanych w obecności osób, które są wymienione jako niewłaściwie obsadzone. Tu wracamy do sytuacji pata konstytucyjnego, z którym mieliśmy do czynienia jesienią ubiegłego roku. Nie znajdziemy dobrego rozwiązania, jeżeli nie zajmiemy się w pierwszej kolejności Trybunałem Konstytucyjnym.
Jak zauważył gość audycji, rozwiązanie kwestii Trybunału Konstytucyjnego jest kluczem do uporządkowania wielu problemów w Polsce. - Kampania wyborcza przesłoniła te sprawy, dziś wracamy do normalnych działań, do sporów konstytucyjnych czy prztyczków, które urzędnicy obsadzeni przez poprzednią władzę chcą serwować nowej. Bez resetu konstytucyjnego niewiele możemy zrobić, operowanie na poziomie ustaw czy rozporządzeń nie zda egzaminu. W tym półroczu nie widzę szans na uzdrowienie sytuacji - dodał prof. Szczepański.
REKLAMA
Posłuchaj
- Sędzia Trybunału Stanu: KRRiT powinna przekazać środki mediom publicznym
- Likwidacja Polskiego Radia wpisana do KRS. Likwidatorem Paweł Majcher
Likwidator TVP wezwał przewodniczącego KRRiT do wypłaty wpływów z opłat abonamentowych, a likwidator Polskiego Radia Paweł Majcher powiedział, że dotychczasowe działania KRRiT w sprawie abonamentu są bezprawne. Przewodniczący KRRiT nie zamierza odpowiadać na wezwanie likwidatora TVP. Pieniądze z abonamentu mają trafić wkrótce do depozytu sądowego.
* * *
Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Maciej Wolny
REKLAMA
Gość: prof. Jarosław Szczepański
Data emisji: 11.04.2024
Godzina emisji: 15.06
PR24/ka/kormp
REKLAMA
REKLAMA