Ptasia grypa w Polsce. Problem dla hodowców drobiu
- Ptasia grypa to choroba śmiertelna dla ptaków domowych, a w pewnych okolicznościach może zarażać także inne zwierzęta. Są to jednak rzadkie przypadki, a w przypadku ludzi wręcz wyjątkowe. To przede wszystkim ogromny problem dla hodowców drobiu - mówił w Polskim Radiu 24 lekarz weterynarii prof. Krzysztof Śmietanka.
2025-04-16, 17:00
Polska, jako lider w produkcji drobiu w UE, stoi przed poważnym kryzysem z powodu ptasiej grypy. Z 79 potwierdzonymi ogniskami ptasiej grypy nasz kraj przoduje w Unii Europejskiej pod względem liczby zakażeń. Dla porównania, we Włoszech jest ich 21, a w Niemczech - 9. Sytuacja jest szczególnie trudna w województwach mazowieckim i wielkopolskim, gdzie występuje duże zagęszczenie zakładów drobiarskich.
Ekspert podkreślił, że źródłem zakażenia dla drobiu hodowlanego są dzikie ptaki wodne, tzw. blaszkodziobe, takie jak np. gęsi i łabędzie. Gdy wirus od tych gatunków ptaków pojawi się w jakimś obszarze, gdzie jest duża koncentracja ferm hodowlanych, wtedy może nastąpić efekt kuli śniegowej, czyli bardzo szybkiego rozprzestrzeniana się zakażeń, co prowadzi do dużych strat, bo daje nawet 100 procent śmiertelności dla hodowlanego drobi. Dlatego takie ognisko chorobowe wymaga szybkiej interwencji weterynaryjnej, aby przerwać pasmo zarażania.
Posłuchaj
- Przypadki zakażenia ptasią grypą mogą się zdarzyć wtedy, gdy ptaki hodowlane z małych stad korzystają z tych samych zbiorników wodnych co dzikie ptaki. W przypadku zamkniętych ferm do kontaktu z wirusem dochodzi w sposób pośredni, poprzez przeniesienie do hali wirusa pochodzącego z odchodów gęsi lub łabędzi. Może tam także trafić na odzieży, butach lub poprzez zarażoną wirusem ściółkę ze słomy. Dlatego tak ważne jest ścisłe przestrzeganie zasad bioasekuracji - tłumaczył Krzysztof Śmietanka.
REKLAMA
Jak tłumaczył ekspert, ta choroba pojawia się co jakiś czas, bo trudno kontrolować cykl życia dzikich ptaków, tym bardziej że większość z nich nie daje sygnałów, że są chore lub że mogą przenosić patogeny ptasiej grypy.
***
Audycja: Temat dnia
Prowadzi: Jakub Kukla
Gość: prof. Krzysztof Śmietanka (Państwowy Instytut Weterynaryjny-Państwowy Instytut Badawczy)
Data emisji: 16.04.2025
Godzina emisji: 15.30
Źródła: Polskie Radio 24/kor
REKLAMA
REKLAMA