more_horiz

Jerzy Targalski: nie wszystkie akta dot. zabójstwa Johna Kennedy’ego zostały odtajnione

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 08:15
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump odtajnił akta dotyczące zabójstwa 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna Kennedy’ego. Co ciekawe, nie wszystkie dokumenty zostały odtajnione. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski.
Audio
  • 31.10.17 Jerzy Targalski o odtajnieniu akt dotyczących zabójstwa Johna Kennedy’ego
Samochód prezydenta chwilę przed zamachem
Samochód prezydenta chwilę przed zamachemFoto: Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych / domena publiczna

- Prezydent Donald Trump podjął decyzję o odtajnieniu wszystkich 3 tys. 200 dokumentów, czyli w sumie ok. 30 tys. stron, z tym że zaczęła się wówczas interwencja szefa CIA i szefa FBI. Na ich prośbę odtajniono 2800 dokumentów, zaś pozostałe 400 dokumentów mają zostać przeanalizowane w ciągu 180 dni – mówił dr Jerzy Targalski. - W toku tych 180 dni zostaną podjęte decyzje – wyjaśnił.

Jak dodał, nie wiadomo dlaczego nie odtajniono wszystkich akt. - Prawdopodobnie chodzi o rolę KGB. Zresztą w ogóle dotychczas sprawa Lee Harvey Oswalda (domniemanego zabójcy prezydenta – przyp. red.) była utajniona, ponieważ cały czas niewyjaśniona do końca pozostaje kwestia zabójstwa Kennedy’ego na zlecenie KGB – stwierdził dr Targalski

Gość odniósł się także do celu, jaki miałoby KGB w zabójstwie Kennedy’ego i decyzji byłego prezydenta, które byłyby szkodliwe dla Rosji. – Cel to destabilizacja Stanów Zjednoczonych. Sowiety, jak obecnie Rosja, doskonale potrafi to robić. Okres Kennedy’ego zaś to przede wszystkim kryzys kubański. Sowiety chciały zdestabilizować Stany Zjednoczone – przekonywał dr Targalski.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Dorota Kania.

Polskie Radio 24/pr

____________________ 

Data emisji: 31.10.17

Godzina emisji: 6:45

Zobacz także

Zobacz także