Historia chorób zakaźnych. "Druga fala hiszpanki była bardzo śmiertelna"
- Druga faza epidemii, od lipca do listopada 1918 roku, wiązała się z ogromnie wysokim poziomem śmiertelności. Okazało się, że często występującą przyczyną śmierci był nie tylko wirus, ale były to też różnego rodzaju bakterie, które występowały jako nadkażenie - powiedziała w Polskim Radiu 24 historyk medycyny prof. Bożena Płonka-Syroka.
2020-05-10, 12:53
Posłuchaj
Epidemia koronawirusa z roku 2020 nie jest dla historyka zjawiskiem wyjątkowym, ale zaledwie epizodem w długich dziejach zmagań człowieka z niewidocznymi gołym okiem patogenami. Przykładem jest grypa hiszpanka - choroba zakaźna, która stała się źródłem śmiercionośnej pandemii na początku XX wieku.
Według różnych szacunków epidemia grypy hiszpanki doprowadziła do śmierci nawet 50–100 mln osób na całym świecie.
>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Historia chorób zakaźnych. Najtragiczniejsza była dżuma, czyli "czarna śmierć"
- Pierwsza fala epidemii, która miała miejsce pomiędzy styczniem a lipcem 1918 roku przebiegała w obrębie jednej populacji. Było to wojsko amerykańskie, które w marcu przedostało się do Europy. Rozpoczęły się zakażenia we Francji. Chorowały osoby młode. Z początku nie występowała jakaś większa śmiertelność - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Bożena Płonka-Syroka.
REKLAMA
- Druga faza epidemii, od lipca do listopada 1918 roku, wiązała się już z ogromnie wysokim poziomem śmiertelności. Okazało się, że często występującą przyczyną śmierci był nie tylko wirus, ale były to też różnego rodzaju bakterie, które występowały jako nadkażenie - dodała rozmówczyni PR24.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Gość: prof. Bożena Płonka-Syroka
Data emisji: 10.05.2020
Godzina emisji: 11.43
PR24
REKLAMA
REKLAMA