more_horiz

"Nie rozmawia z obywatelami". Rusłan Szoszyn o prezydencie Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 10:30
- Dyskusja o przyszłości Białorusi, toczy się pomiędzy Aleksandrem Łukaszenką, a Moskwą - mówił w Polskim Radiu 24 Rusłan Szoszyn, dziennikarz działu zagranicznego "Rzeczpospolitej".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Review News

Aleksander Łukaszenka oświadczył, że nie będzie prezydentem Białorusi po przyjęciu przez kraj nowej konstytucji. Powiedział o tym na spotkaniu z personelem jednego ze szpitali w Mińsku. Skomentował też postulaty, by wybory parlamentarne przeprowadzać według list partyjnych, co oznaczałoby tworzenie nowych partii. Wyraził przekonanie, że doprowadziłoby to do rozłamu w społeczeństwie i powstania grup o różnych interesach.

- Te słowa traktuję jako grę prezydenta Białorusi. On mówi dużo rzeczy i robi to po to, by zniechęcić ludzi do protestowania na ulicach. Problem polega na tym, że nikt nie wie kiedy konstytucja ma być zmieniona i co ma zawierać - mówił gość PR24.


białoruś protest 1200 free
Działacz: Putin i Łukaszenka robią na Białorusi tzw. zaczystkę, Zachód musi pomóc Białorusinom w zakresie mediów i kadr

"Rozmawia tylko z Moskwą"

Aleksander Łukaszenka oświadczył w połowie listopada, że 70-80 procent pełnomocnictw prezydenta, mogą na Białorusi przejść na rząd i inne organy. Zmiany w konstytucji, jak przekonywał, są wyjściem z sytuacji, gdy "naród i społeczeństwo chcą przemian".

O reformie ustawy zasadniczej prezydent Białorusi zaczął mówić po wybuchu protestów przeciwko jego rządom w sierpniu br. Opozycja, która oskarża go o sfałszowanie wyborów prezydenckich z 9 sierpnia, domaga się nie modyfikacji konstytucji i nowych wyborów.

- Nie wiemy czy on odejdzie kiedy zakończy się jego obecna kadencja czy też wcześniej. Niemniej nic nie wskazuje na to, że w ogóle zniknie z Białorusi. Prezydent Białorusi jest znany z tego, że nie rozmawia z ludźmi, z obywatelami, a raczej tylko z Moskwą - powiedział Rusłan Szoszyn.


Posłuchaj
11:22 PR24_MPLS 2020_11_29-09-46-56.mp3 R. Szoszyn o sytuacji na Białorusi ("Gość PR24")

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: red. Rusłan Szoszyn (dziennikarz działu zagranicznego "Rzeczpospolitej")

Data emisji: 29.11.2020

Godzina: 09.46

Zobacz także

Zobacz także