more_horiz

Prof. Daniel Boćkowski: Polska jest podmiotem skomplikowanej rosyjskiej gry operacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 12:25
- Polska staje się pewnym symbolem, bo nami najłatwiej jest straszyć Białoruś i wymuszać na Aleksandrze Łukaszence różne ustępstwa - powiedział prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku. - W ostatnich tygodniach Rosja nie ma dobrej passy dyplomatycznej. Próbuje wyjść z twarzą i jednocześnie prezentować się jako państwo, które nie pozwoli w żaden sposób być traktowanym w sposób niegodny - dodał.
Audio
  • Prof. Daniel Boćkowski o relacjach polsko-rosyjskich ("Temat dnia/Gość PR24")
Moskauer Kreml
Moskauer KremlFoto: Shutterstock.com

Rosja wydala pięciu polskich dyplomatów. Taką informację rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wraz z imienną listą polskich dyplomatów przekazało Ambasadorowi Rzeczypospolitej w Moskwie Krzysztofowi Krajewskiemu. Polscy dyplomaci mają czas na opuszczenie Federacji Rosyjskiej do 15 maja.

Mariusz Błaszczak 663 PR24.JPG
Szef MON: polityka Putina skierowana jest na odbudowę imperium rosyjskiego

- Jest to kwestia ogólnej gry. W ostatnich tygodniach Rosja nie ma dobrej passy dyplomatycznej. Odpalona przez Czechy burza, pociągnęła za sobą działania dyplomatyczne również innych państw Unii Europejskiej. Mamy wielką grę, w której Rosja próbuje wyjść z twarzą i jednocześnie prezentować się jako państwo, które nie pozwoli w żaden sposób być traktowanym w sposób niegodny - wskazał prof. Daniel Boćkowski.

Odnosząc się do wydaleń rosyjskich dyplomatów przez kilka państw europejskich, rozmówca Łukasza Sobolewskiego zwrócił uwagę, że Rosja uważa, iż "nic się nie stało, a wszystkie wydalenia są działaniami wrogimi, wymierzonymi w Federację Rosyjską".

Posłuchaj
22:06 PR24_mp3 2021_04_25-11-34-03.mp3 Prof. Daniel Boćkowski o relacjach polsko-rosyjskich ("Temat dnia/Gość PR24")

- Dlatego stawia sobie jako prawo adekwatną odpowiedź, a nawet więcej niż adekwatną, bo wydala więcej dyplomatów innych krajów. Ma to wzmocnić symbol tego, że to Rosja jest prawdziwym twardzielem, co ma być bardziej skierowane na użytek wewnętrzny - dodał prof. Boćkowski.

Rosja oceniła działania Polski, jako prowokacyjne. Tamtejsze MSZ stwierdziło, że Warszawa świadomie realizuje kurs na dalszą degradację i niszczenie relacji dwustronnych. - Polska staje się pewnym symbolem, bo nami najłatwiej jest straszyć Białoruś i wymuszać na Aleksandrze Łukaszence różne ustępstwa. Jesteśmy podmiotem skomplikowanej rosyjskiej gry operacyjnej - zaznaczył ekspert.

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Łukasz Sobolewski
Gość: prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku
Data emisji: 25.04.2021
Godzina emisji: 11.33

Polskie Radio 24/db

Zobacz także

Zobacz także