more_horiz

Unikatowa kolekcja płyt Polskiego Radia na liście UNESCO. "Trafiają tam materiały o szczególnym walorze"

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 14:44
Na Listę Krajową UNESCO po raz pierwszy w historii wpisano dokumenty dźwiękowe, czyli kolekcję płyt Polskiego Radia z nagraniami z 1939 roku. Gościem Polskiego Radia 24 był Tomasz Komorowski z Polskiego Komitetu ds. UNESCO, który komentował na antenie znaczenie tego wydarzenia.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/BrAt82

Wernisaż wystawy "Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata - 4. edycja" - na dziedzińcu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Wystawa poświęcona jest dokumentom wpisanym na listę. Wśród nich jest kolekcja 93. oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku. Pierwszy raz na tę prestiżową listę trafiły materiały dźwiękowe. 4. edycja Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Stefan Starzyński 1200.jpg
"Pamięć świata". Wyjątkowe płyty Polskiego Radia wpisane na Listę Krajową UNESCO

- "Pamięć świata" to jest program UNESCO, który jest wyspecjalizowany w problematyce zachowania, udostępniania i promowania dziedzictwa dokumentacyjnego. Dziedzictwo dokumentacyjne to dokumenty o szczególnym znaczeniu społecznym, uznane za dziedzictwo. Słowo "dokument" nieraz kojarzy się z jakimiś urzędowymi papierami, mailami czy stronami. Natomiast w tym wypadku dokument jest bardzo szeroko rozumiany. Oprócz listy krajowej jest lista międzynarodowa - Polska ma na niej 17 wpisów. Jednym z takich dokumentów jest o "O obrotach sfer niebieskich" Kopernika - powiedział Tomasz Komorowski.         

Po raz pierwszy dźwięk         

Kolekcja 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku została wpisana na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". Pierwszy raz na tę prestiżową listę trafiły materiały dźwiękowe.

- Na liście krajowej mamy w tej chwili 58 wpisów. Nie przypominam sobie, żeby był jakiś dokument dźwiękowy oprócz płyt Polskiego Radia. Dźwięk, w tym wypadku, jest bardzo ważny, dlatego, że są to przemówienia np. prezydenta Starzyńskiego, ministra Becka z września 1939 roku. Tu intonacja, głos ma znaczenie - podkreślił gość audycji. 

Posłuchaj
24:34 PR24_mp3 2021_06_09-13-05-30.mp3 Tomasz Komorowski o projekcie UNESCO "Pamięć świata" ("Temat dnia/Gość PR24")  

Wydarzenia są organizowane przez Archiwa Państwowe przy współpracy Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Narodowego Centrum Kultury. Program "Pamięć Świata" powstał z inicjatywy UNESCO w 1992 roku. Jego celem jest utrwalanie znaczenia wielowiekowego dziedzictwa dokumentacyjnego ludzkości. Wręczenie certyfikatów obiektom wpisanym na Listę odbędzie się 10 czerwca br. w Belwederze.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Temat dnia/Gość PR24"

Prowadził: Ryszard Gromadzki  

Gość: Tomasz Komorowski (Polski Komitet ds. UNESCO)

Data emisji: 09.06.2021

Godz. emisji: 13.05

kmp

Zobacz także

Zobacz także