more_horiz

"Wierzę w ludzki rozsądek, proszę się szczepić". Prof. Boroń-Kaczmarska ostrzega przed wariantem Delta

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 21:55
- Szczepienia dają nam szansę przejścia bezpiecznie przez ewentualną, ostatnią fazą pandemii - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka w zakresie chorób zakaźnych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Denis Prokofev/Shutterstock

Wielka Brytania, Portugalia i Izrael są jednymi z pierwszych krajów, które odnotowują wzrost zachorowań infekcji, za którymi stoi wariant Delta. Wariant Delta odpowiada już za około 20 proc. nowych infekcji w USA, około 90 proc. w Rosji. Wiadomo także, że w Polsce odnotowano ok. 90 przypadków zakażeń tą mutacją.


zaszczep mid-epa09302691 1200.jpg
Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19? Minister zdrowia: są wstępne badania, złożyliśmy KE deklarację ws. zakupu

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że trudno jest przewidzieć, jak będzie wyglądało rozprzestrzenianie się tej mutacji wirusa. - Pomimo niezłej wyszczepialności liczbowo w krajach UE niepokój budzi brak odporności przeciwko wariantowi Delta. Zachorowania pojawiają się, choć mają łagodniejszy przebieg. Należę jednak do optymistów, wierzę w ludzki rozsądek, że przeciwdziała szerzeniu się zakażeń. Niespełna 10 proc. Polaków planuje spędzenie urlopów poza granicami kraju. Tym samym dostrzegają ryzyko zakażenia się w innym kraju - powiedziała prof. Anna Boroń-Kaczmarska.

Nie wykluczyła przy tym, że pojawią się kolejne warianty, bo wirus SARS-CoV-2 ma niesamowitą zdolność mutacyjną. - Nakłada się na to niechęć do szczepień. Pokutuje opinia, że nie należy narażać seniorów na gorączkę po szczepionce lub pogorszenie samopoczucia. Przez takie zachowania uchylamy drzwi dla wariantu Delta. Sądzę jednak, że przewidywalny wzrost zachorowań na SARS-CoV-2 nie osiągnie nawet wartości z drugiej fali pandemii. Proszę się jednak szczepić. Szczepienia dają nam szansę przejścia bezpiecznie przez ewentualną, ostatnią fazą pandemii - podsumowała.

Posłuchaj
25:01 PR24_mp3 2021_06_28-20-32-58.mp3 Prof. Anna Boroń-Kaczmarska o pandemii koronawirusa (Temat dnia/Gość PR24)

W Polsce wykonano dotąd ponad 28,4 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest prawie 12,7 mln osób. W poniedziałek 28 czerwca Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu minionej doby zarejestrowano 52 zakażenia koronawirusem. Nie było zgonów z powodu COVID-19. 

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Piotr Wąż
Gość: prof. Anna Boroń-Kaczmarska (specjalistka w zakresie chorób zakaźnych)
Data emisji: 28.06.2021
Godzina emisji: 20.33

Zobacz także

Zobacz także