more_horiz

Zbliża się IV fala pandemii. Prof. Gielerak wskazuje, kiedy znacząco wzrośnie liczba zakażeń

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 10:07
- Druga połowa sierpnia to jest moment, kiedy możemy spodziewać się dużej, żeby nie powiedzieć bardzo dużej liczby osób zakażonych - mówił w Polskim Radiu 24 prof. gen. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.
Prof. Grzegorz Gielerak
Prof. Grzegorz GielerakFoto: Wojskowy Instytut Medyczny/twitter

Prof. gen. Grzegorz Gielerak był pytany na antenie Polskiego Radia 24, czy Polska jest u progu IV fali pandemii koronawirusa. - Tak należy to traktować - odpowiedział. Zaznaczył, że w krajach na zachodzie Europy, "ta fala rozwinęła się na dobre i podobnie będzie u nas". Wskazał na kilkutygodniowe opóźnienie przebiegu pandemii względem Francji czy Niemiec.

Posłuchaj
25:30 Gielerak.mp3 Prof. gen. Grzegorz Gielerak o IV fali pandemii i roli programu szczepień (Polskie Radio 24/Temat dnia/Gość PR24)

 

ZOBACZ TAKŻE
Adam Niedzielski free tt-663.jpg
Minister zdrowia: czwarta fala pandemii będzie inna niż dotychczasowe

"Szczepienia są skuteczne, zmieniają rzeczywistość pandemii"

- Druga połowa sierpnia to jest moment, kiedy możemy spodziewać się dużej, żeby nie powiedzieć bardzo dużej liczby osób zakażonych - podkreślił gość Polskiego Radia 24. - Nie chcę przekazywać kasandrycznych, ale są twarde dowody: w każdym niemalże kraju zanotowano rekordy, jeśli chodzi o liczbę osób zakażonych, biorąc pod uwagę statystyki od początku epidemii - podkreślił nawiązując do państw, które zmagają się już z IV falą.

Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego podkreślił, że dzięki powszechnemu programowi szczepień zmniejsza się zależność między liczbą zakażeń a statystykami dotyczącymi hospitalizacji i zgonów. Wskazał na przykład Wielkiej Brytanii, gdzie notowano rekordowe liczby zakażeń - po kilkadziesiąt tysięcy dziennie, ale zgonów było znacznie mniej, ok. 20-25. - Widać jak bardzo skuteczne są szczepienia, jak zmieniają rzeczywistość tej pandemii - przekonywał.

Czytaj także:

"Bezwzględna logika" koronawirusa

Jak mówił gość PR24, szczepienia "to nie tylko kwestia osobista", ale też "kwestia odpowiedzialności". - Owszem, szczepionka chroni nas, ale, jak dowodzą zweryfikowane dane, osoby zaszczepione w mniejszym stopniu, o ile w ogóle są transmiterami zakażenia. Dlatego one również chronią osoby ze swojego otoczenia. (...) Mamy tu do czynienia z takim pojęciem jak odpowiednia postawa obywatelska - zaznaczył dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.

- Wirus nie kieruje się żadnymi sympatiami, kieruje się bezwzględną logiką zapewnienia sobie przetrwania. Będzie atakował osoby podatne. Jedyny dziś skuteczny sposób, by stać się niepodatnym to zaszczepienie, do którego gorąco namawiam - podsumował prof. gen. Grzegorz Gielerak.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Błażej Prośniewski

Gość: prof. gen. Grzegorz Gielerak (dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego)

Data emisji: 25.07.2021

Godzina: 9.35

ms/PR24

Zobacz także

Zobacz także