more_horiz

"Te słowa nigdy nie powinny paść". Politolog o wypowiedzi Frasyniuka ws. polskich żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 09:30
- Podejrzewam, że opozycja nie utożsamia się z tymi słowami. Zgoda na nie byłaby politycznym samobójstwem. Mam nadzieję, że również przez samego autora zostaną wycofane - mówił w Polskim Radiu 24 politolog dr Bartłomiej Machnik, komentując wypowiedź działacza opozycji w PRL Władysława Frasyniuka o polskich żołnierzach, którzy nie wpuszczają do Polski grupy cudzoziemców.
Audio
  • Dr Bartłomiej Machnik gościem Mirosława Skowrona (Temat dnia/Gość PR24)

Władysław Frasyniuk powiedział, że żołnierze, którzy nie wpuszczają do Polski imigrantów koczujących od strony białoruskiej przy granicy z naszym krajem, "nie służą państwu polskiemu - przeciwnie - plują na wartości, o które walczyli ich rodzice". - Mam wrażenie, że to jest wataha, wataha psów, która osaczyła biednych, słabych ludzi (…). No tak nie postępują żołnierze. Śmieci po prostu, to nie są ludzkie zachowania - stwierdził w TVN24.

morawiecki frasyniuk 1200.jpg
Premier o wypowiedzi Frasyniuka: padły słowa, które muszą się spotkać z potępieniem

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 wypowiedź Frasyniuka była skandaliczna. - Te słowa nigdy nie powinny paść. Szczególnie w kontekście żołnierzy, którzy wykonują rozkazy. Nie można ich w ten sposób oceniać - powiedział dr Bartłomiej Machnik.

Dodał też, że granica debaty publicznej w Polsce już dawno została przekroczona. - Mamy tego przykład. Podejrzewam, że opozycja nie utożsamia się z tymi słowami. Zgoda na nie byłaby politycznym samobójstwem. Mam nadzieję, że również przez samego autora zostaną wycofane - podsumował politolog.  


Posłuchaj
08:39 PR24 2021_08_23-07-48-28.mp3 Dr Bartłomiej Machnik gościem Mirosława Skowrona (Temat dnia/Gość PR24)

 

Na słowa Frasyniuka zareagowała redakcja TVN24. "W związku z inwektywami pod adresem żołnierzy wypowiedzianymi przez Władysława Frasyniuka na żywo w TVN24 wyrażamy ubolewanie, że zabrakło stanowczej, krytycznej wobec używanych zwrotów, reakcji ze strony prowadzącego program. Nie będziemy powielać tej wypowiedzi. Oświadczamy, że sprzeciwiamy się każdej formie agresji, także tej słownej, w życiu publicznym" - czytamy w oświadczeniu. 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: dr Bartłomiej Machnik (politolog)

Data emisji: 23.08.2021

Godzina emisji: 7.48

PR24

Zobacz także

Zobacz także