more_horiz

"Wystarczy kilkanaście sekund by złapać zakażenie". Dr Szarowska o nowej mutacji SARS-CoV-2

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 21:43
- Przy najnowszych szczepach SARS-CoV-2 wystarczy kilkanaście sekund, niekoniecznie w bliskiej odległości i tego wirusa może być naprawdę mało w środowisku, by osoby wrażliwe mogły złapać zakażenie - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Szarowska ze szpitala MSWiA. - Wiemy, że epidemia będzie nadal trwała i wirus będzie wyszukiwał wrażliwe osoby i - niestety - je znajdzie - wskazała. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: faboi/ Shutterstock

W Republice Południowej Afryki zidentyfikowano nowy, potencjalnie niebezpieczny wariant koronawirusa, opisywany jako C.1.2 - wynika z badań południowoafrykańskich naukowców. Spośród wszystkich opisanych wariantów, C.1.2 jest najbardziej zmutowany w stosunku do SARS-CoV-2 z Wuhan. Oprócz RPA, zakażenia C.1.2 stwierdzono też w Wielkiej Brytanii, Portugalii, Szwajcarii, Chinach, Nowej Zelandii, Demokratycznej Republice Konga i na Mauritiusie.

Szczepienia free tt białystok-1200.jpg
Prof. Religa: jeśli nie ma środków przymusu, to połowa społeczeństwa może w ogóle się nie zaszczepić

"Epidemia będzie nadal trwała"

- To może być wirus pogarszający jakość szczepionek. Osoba zaszczepiona dostępnymi szczepionkami na COVID-19 będzie mieć niższą odporność niż przy szczepie tzw. dzikim, lub szczepie brytyjskim - powiedziała w Polskim Radiu 24 da Agnieszka Szarowska ze szpitala MSWiA w Warszawie. - Podejrzewamy, że wirus ten będzie o wiele częściej atakował osoby zaszczepione, ale lepiej być zaszczepionym i zachorować lżej lub w ogóle, niż nie być zaszczepionym - wskazała gość "Tematu dnia". 

Czytaj także: 

Ekspert dodała, że badacze nie wiedzą, jak zachowa się SARS-CoV-2, gdy zainfekuje osobę zakażoną już innym wirusem, jak choćby ebolą, czy, znacznie bardziej rozpowszechnionymi w naszej szerokości geograficznej, wirusami świnki, czy odry. - Obawiamy się, że wtedy może dojść do gwałtownej mutacji, które doprowadzą do tego, że wirus wyrwie się spod naszej kontroli szczepionkowej i trzeba będzie opracowywać nową szczepionkę - przyznała rozmówca Polskiego Radia 24. 

Jak mówiła ekspert, zakaźność nowego szczepu koronawirusa jest znacznie wyższa niż w przypadku poprzednich mutacji. - Przy najnowszych szczepach wystarczy kilkanaście sekund, niekoniecznie w bliskiej odległości i tego wirusa może być naprawdę mało w środowisku, by osoby wrażliwe mogły złapać zakażenie. i się zarazić. Wiemy, że epidemia będzie nadal trwała i wirus będzie wyszukiwał wrażliwe osoby i - niestety - je znajdzie - wskazała dr Agnieszka Szarowska.

Posłuchaj
08:22 Szarowska - PR24_mp3 2021_08_30-17-48-40.mp3 Dr Agnieszka Szarowska o sytuacji pandemicznej w kontekście potwierdzenia nowej mutacji koronawirusa SARS-CoV-2 ("Temat dnia/ Gość PR24")

Więcej - w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

ProwadzącyAleksander Ziemiańczyk

Gość: dr Agnieszka Szarowska (szpital MSWiA w Warszawie)

Data emisji: 30.08.2021

Godzina emisji: 17.47


Polskie Radio 24, PAP/ mbl

Zobacz także

Zobacz także