more_horiz

Paweł Soloch o bezpieczeństwie w Europie: trudno jest je sobie wyobrazić bez USA

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 14:11
- Teoretycznie potencjał Europy jest wystarczający, żeby zrównoważyć np. potencjał Rosji, ale nic nie wskazuje na to, żeby w jakimś przewidywalnym czasie uległa zmianie obecna sytuacja. Jedynie USA są w stanie zagwarantować całkowite bezpieczeństwo - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Soloch, szef BBN.
Paweł Soloch
Paweł SolochFoto: twitter.com/Kancelaria Prezydenta Krzysztof Sitkowski/KPRP

W Warszawie, od powitania przed Belwederem premier Litwy Ingridy Szimonyte przez szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego rozpoczęły się w piątek przed południem polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe poświęcone m.in. kwestiom europejskim i bezpieczeństwu w regionie w kontekście wschodniego sąsiedztwa. Podobna dyskusja, choć o charakterze globalnym, toczy się podczas Kongresu Polska Wielki Projekt.

straż graniczna granica TT free 1200.jpg
Szef KPRM: granica jest strzeżona, ale trzeba zachować absolutną czujność

Stany Zjednoczone

Paweł Soloch powiedział, że jedynie USA jest w stanie zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa w Europie. - Teoretycznie potencjał Europy jest wystarczający, żeby zrównoważyć np. potencjał Rosji, ale nic nie wskazuje na to, żeby w jakimś przewidywalnym czasie uległa zmianie obecna sytuacja. Jedynie USA są w stanie zagwarantować całkowite bezpieczeństwo - powiedział.

- To bezpieczeństwo wynika z faktu, że dysponują bronią masowej zakłady i zapewniają tym bezpieczeństwo swoim sojusznikom. Trudno sobie wyobrazić, żeby powstały jakieś europejskie siły odstraszania nuklearnego - dodał.

Czytaj także:

Szef BBN podał przykład znaczenia wojsk krajowych w Afganistanie. - Widzimy, że w sytuacji np. takiej jak w Afganistanie ostatecznie decydują siły i środki narodowe. To Amerykanie desygnowali swoją pomoc w postaci sprzętu czy żołnierzy. Trudno sobie wyobrazić ochronę i odstraszanie w Europie bez USA - zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
08:18 PR24 2021_09_17-13-20-32.mp3 Paweł Soloch o bezpieczeństwie w Europie (Temat dnia)

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadził: Antoni Trzmiel 

Gość: Paweł Soloch (szef BBN)

Data emisji: 17.09.2021

Godzina: 13.20

dz

Zobacz także

Zobacz także