more_horiz

Dr Andrzej Anusz: Aleksander Łukaszenka jest zainteresowany destabilizacją sytuacji politycznej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 10:00
- Czwartkowa debata pokazała, że kwestia migrantów i sytuacji na polsko-białoruskiej granicy dzieli bardzo polskie społeczeństwo i powoduje tę destabilizację - mówił w Polskim Radiu 24 politolog Andrzej Anusz.

Gość Adriana Klarenbacha został zapytany, jak podchodzi do czwartkowego głosowania w Sejmie w sprawie przedłużenia stanu nadzwyczajnego na polsko-białoruskiej granicy. - Rzeczywiście wczoraj (w czwartek - przyp. red.) ta debata miała elementy humorystyczne, dramatyczne, tam była taka mieszanka wybuchowa. Ja mam takie poczucie, że opozycja ma cały czas problem ze sprawą polskiej granicy i tym, co się tam dzieje. I byliśmy tego świadkami w Sejmie - mówił dr Andrzej Anusz.

Anna Kwiecień 1200.jpg
Anna Kwiecień: można przekraczać granicę, ale tylko w sposób legalny. Nie możemy robić żadnych wyjątków

- Trzeba podkreślić, że zasadą jest ochrona polskiej granicy. I co do tego nie ma żadnej wątpliwości - dodał politolog.


Posłuchaj
05:56 PR24_mp3 2021_10_01-07-58-43 (1).mp3 Dr Andrzej Anusz o sejmowym głosowaniu ws. przedłużenia stanu nadzwyczajnego ("Temat Dnia"/Polskie Radio 24)

Gość odniósł się także do kwestii pomocy humanitarnej. - W momencie gdy jakaś matka z dzieckiem znajdzie się po polskiej stronie, to oczywiste jest, że powinna dostać pomoc humanitarną - podkreślił. -  I służby to robią, mówił o tym minister Kamiński. Starają się sprawdzić, kim są te osoby, jaką mają przeszłość, ponieważ to jest podstawa do decyzji o nadaniu statusu. Równolegle osoby te muszą zostać opatrzone opieką, mamy ośrodki dla uchodźców i to jest oczywiste - zauważył politolog.

Dr Andrzej Anusz skomentował także działania Aleksandra Łukaszenki. - Łukaszenka jest zainteresowany destabilizacją sytuacji politycznej w Polsce, a wczorajsza debata pokazała, że kwestia migrantów i sytuacji na polsko-białoruskiej granicy dzieli bardzo polskie społeczeństwo i powoduje tę destabilizację. Także z tego punktu widzenia myślę, że był zadowolony - podkreślił politolog.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia"

Prowadził: Adrian Klarenbach

Gość: dr Andrzej Anusz, politolog

Data emisji: 1.10.2021

Godzina: 7.58

ng

Zobacz także

Zobacz także