more_horiz

Sytuacja na granicy. Prof. Żurawski vel Grajewski: Mińsk wzmaga nacisk, dąży do prowokacji

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 15:06
- Mieliśmy przypadki mierzenia z broni, oddawania tzw. strzałów suchych, czyli szczęku zamka z iglicą bez naboju w komorze, to wszystko sprawia wrażenie dążenia do sprowokowania sytuacji, w której stopień nerwowości będzie taki, że z polskiej strony ktoś odpowie ogniem - mówił w Polskim Radiu 24 politolog prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.
Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski
Prof. Przemysław Żurawski vel GrajewskiFoto: PR24

Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, mówiąc o kryzysie migracyjnym na granicy, wskazał, że celem presji migracyjnej ze strony Mińska jest nie tylko Polska, ale też Litwa i Łotwa. - Żaden z tych krajów nie jest wolny od tego nacisku, na dodatek mamy rozmaite fazy tej operacji - powiedział.

Posłuchaj
21:52 Żurawski vel Grajewski 1.mp3 Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski o presji migracyjnej ze strony Białorusi (Polskie Radio 24/Temat dnia/Gość PR24)

Przypomniał, że białoruscy pogranicznicy zaczęli wydawać migrantom mundury. - To eskalacja nacisku, trudno w końcu wymagać od służb polskich, by skutecznie za każdym razem sprawdzały na odległość, czy umundurowany człowiek to migrant czy żołnierz - zauważył. 

granica 1200 (7).jpg
"Rzucał czymś w nasz pojazd obserwacyjny". SG o niebezpiecznym incydencie na białoruskiej granicy

Czytaj także:

- Mieliśmy przypadki mierzenia z broni, oddawania tzw. strzałów suchych, czyli szczęku zamka z iglicą bez naboju w komorze, to wszystko sprawia wrażenie dążenia do sprowokowania sytuacji, w której stopień nerwowości będzie taki, że z polskiej strony ktoś odpowie ogniem - powiedział politolog.

Gość PR24 nazwał wymienione przykłady "narastaniem agresji", która "ma być rozmyta, niewyraźna", a odpowiedzialność za jej stopień ma być "zrzucona na stronę polską".

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski (politolog, Uniwersytet Łódzki)
Data emisji: 3.10.2021
Godzina emisji: 14.08

PR24

Zobacz także

Zobacz także