more_horiz

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji: będziemy współpracować z Frontexem ws. readmisji

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 07:46
- Szef Frontexu zapoznał się z siłami, które mamy na granicy z Białorusią. Był pod wrażeniem. Uzyskujemy pełne wsparcie i współpracę ze strony tej instytucji - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Wąsik (wiceminister spraw wewnętrznych i administracji).

Dyrektor wykonawczy Agencji Frontex Fabrice Leggeri oraz wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki wizytowali w poniedziałek granicę polsko-białoruską. Celem było przedstawienie trudnej sytuacji wynikającej z działań hybrydowych białoruskiego reżimu - podało MSWiA.

frontex siedziba free shutt 1200 .jpg
"Angażowanie Frontexu jest niedobre dla polskiej racji stanu". Mosoń o sytuacji na granicy

Wiele mediów w związku ze stanem wyjątkowym i działaniami na granicy chciało, by sprawie przyjrzał się Frontex.  

- Byłem zdziwiony, że media, które histerycznie domagały się wsparcia Frontexu, przemilczały wizytę jego szefa na granicy polsko-białoruskiej - zaznaczył wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. 

Jak zdradził na antenie PR 24 Maciej Wąsik, w najbliższym czasie zostanie podjęta ścisła współpraca z instytucją w procesie readmisji. 

- Współpracujemy z Frontexem, wymieniamy się informacjami. Liczmy na współpracę na jednym z pól, które dotyczą nielegalnej imigracji - readmisji, czyli wywożenia z powrotem do ich krajów pochodzenia imigrantów, którzy nie otrzymają azylu, którzy pojawili się w Polsce nie ze względu na prześladowania, tylko ze względu na inne uwarunkowania - przypomniał gość audycji. 

Posłuchaj
11:59 PR24_mp3 2021_10_05-07-07-09.mp3 Maciej Wąsik o wizycie szefa Frontexu na granicy polsko-białoruskiej ("24 Pytania- rozmowa poranka")

Leggeri, jak poinformowano w komunikacie resortu, zapoznał się z działaniami Straży Granicznej i był pod wrażeniem środków wykorzystanych do odpowiedniego zabezpieczenia granicy. Jak dodano, podziękował też Polsce za współpracę z Frontexem od początku kryzysu, bieżącą wymianę informacji i dostarczanie agencji danych na temat sytuacji na granicy.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: 24 Pytania - Rozmowa Poranka

Prowadziła: Dorota Kania 

Gość: Maciej Wąsik (wiceminister spraw wewnętrznych i administracji)

Data emisji: 05.10.2021

Godzina: 07.07

kmp

Zobacz także

Zobacz także