more_horiz

"Nie powinno być krytykowane". Jan Kowalski o Narodowym Święcie Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 16:39
- Marsz Niepodległości jest jedną z form ekspresji świętowania odzyskania niepodległości, a Narodowe Święto Niepodległości nie powinno być krytykowane, ponieważ jest to dla Polaków najważniejsze święto państwowe - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski.
Jan Kowalski
Jan KowalskiFoto: PR24/tb

11 listopada, dla upamiętnienia przekazania w 1918 roku przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu, w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. Akcja "Niepodległa do hymnu", zainicjowana przez Biuro Programu "Niepodległa" w 2018 r., jest jednym z głównych punktów obchodów 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. 

mid-21b11620 (1).jpg
Obchody 11 listopada. Zakończył się Marsz Niepodległości [RELACJA]

Gość PR24 zaznaczył, że akcja mająca na celu zjednoczenie wszystkich przy symbolicznym śpiewaniu hymnu, odbyła się punktualnie o 12.  - W tym roku hymn wybrzmiał w 900 miejscach, nie tylko w Polsce, ale i na świecie - powiedział Jan Kowalski. Jak dodał "głównym miejscem śpiewania był plac marsz. Józefa Piłsudskiego".

Marsz Niepodległości, a Narodowe Święto Niepodległości

Dyrektor Biura Programu "Niepodległa" odniósł się również do wszechobecnej w niektórych środowiskach krytyki idei niepodległości oraz marszu niepodległości. Stwierdził, że nie rozumie "dlaczego Marsz Niepodległości jest zestawiany ze Świętem Niepodległości".

Posłuchaj
11:34 jan kowalski got.mp3 Jan Kowalski o akcji "Niepodległa do Hymnu!" ("Temat dnia/Gość PR24") 

- Marsz Niepodległości jest jedną z form ekspresji świętowania odzyskania niepodległości, a Narodowe Święto Niepodległości nie powinno być krytykowane, ponieważ jest to dla Polaków najważniejsze święto państwowe. 11 listopada to dzień odzyskania polskiej niepodległości - podkreślił dyrektor Biura Programu "Niepodległa". 

Zdaniem Jana Kowalskiego "każdy powinien świętować niepodległość w formie ekspresji, którą uważa za słuszną". Przypomniał, że Biuro Programu "Niepodległa" zachęca "do udziału w różnych formach świętowania z poszanowaniem praw oraz symboli narodowych".

Czytaj również:

3 lata temu, w pierwszym wspólnym śpiewaniu hymnu wzięło udział blisko tysiąc podmiotów na sześciu kontynentach. Od tamtej pory co roku organizatorzy pokazują, że jesteśmy jedną biało-czerwoną rodziną i świętujemy razem jedno z najpiękniejszych polskich świąt.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Jan Kowalski (dyrektor Biura Programu "Niepodległa")
Data emisji: 11.11.2021
Godzina emisji: 15.33

PR24/nt

Zobacz także

Zobacz także