more_horiz

Dr Rafał Brzeski: budując Nord Stream 2, Niemcy dały Rosji możliwość zajęcia Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 16:32
- Nie możemy mówić tylko i wyłącznie o wojnie prowadzonej przez Wschód. W tej chwili mamy wojnę z dwóch stron i pewnie dlatego jest tak ostra - mówił w Polskim Radiu 24 dr Rafał Brzeski, dziennikarz, ekspert ds. służb specjalnych i terroryzmu.
Budowa Nord Stream 2
Budowa Nord Stream 2Foto: Maximillian cabinet/Shutterstock

Niemiecki regulator Bundesnetzagentur wstrzymał certyfikację spółki Nord Stream 2 AG jako operatora gazociągu Nord Stream 2. BNetzA uzasadnił, że spółka jest zarejestrowana w Szwajcarii, a operator powinien działać według prawa niemieckiego.

Według oceny eksperta ds. służb specjalnych projekt budowy Nord Stream 2 stał się przyczyną eskalacji napięć w Europie Środkowo-Wschodniej. 

Zbigniew Kuźmiuk 1200.jpg
Kuźmiuk: jeśli UE będzie przestrzegać zapisów pakietu energetycznego, Rosję czeka długa batalia ws. Nord Stream 2

- Niemcy, uruchamiając Nord Stream 1, otworzyły drogę do aneksji części ziem Ukrainy przez Wschód. Z kolei powołując do życia Nord Stream 2 otwierają front wojny Wschodowi z całą Europą Środkowo-Wschodnią. Niemcy, otwierając NS2, dają Wschodowi, konkretnie Moskwie, możliwość przesunięcia i zmiany granic. Najprawdopodobniej będziemy mieli do czynienia z zajęciem całej Ukrainy i być może dokończenia aneksji Białorusi - podkreślił. 

Jak zaznaczył gość audycji, śmiałe zapędy terytorialne Władimira Putina wynikają niejako z prowadzonej przez niemiecką kanclerz polityki. 

Posłuchaj
20:23 PR24_mp3 2021_11_22-15-08-35.mp3 Dr Rafał Brzeski o geopolityce Niemiec ("Temat dnia/Gość PR24") 

- Putin nie odważyłby się, bez poparcia pani Merkel, a przynajmniej bez oplątania przez pajęczynę niemiecką całej Europy Zachodniej, ruszyć na wschodzie - nie odważyłby się anektować kolejnych ziem ukraińskich i de facto Białorusi - podsumował.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadził: Antoni Trzmiel 

Gość: dr Rafał Brzeski (dziennikarz, ekspert ds. służb specjalnych i terroryzmu)

Data emisji: 22.11.2021

Godzina: 15.08

kmp

Zobacz także

Zobacz także