more_horiz

Spotkanie prezydenta z szefem NATO. Soloch: rozmowy dotyczą sytuacji w całym regionie

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 13:38
- Nie chodzi tylko o sytuację na granicy polsko-białoruskiej, ale także o niepokojące sygnały płynące z Ukrainy o gromadzeniu potencjału wojskowego przez Rosję - podkreślił w Polskim Radiu 24 Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Szef BBN minister Paweł Soloch
Szef BBN minister Paweł Soloch Foto: PR24

Doradca prezydenta USA Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan rozmawiał telefonicznie z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawłem Solochem. Sullivan wyraził poparcie dla Polski w obliczu kryzysu migracyjnego wywołanego przez Białoruś. Rozmowa dotyczyła także działań Rosji.

Rano w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się kolejna narada sztabu kryzysowego ws. sytuacji na granicy z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, a także m.in. szefów MSWiA, MON, MSZ i służb.

Dzisiaj prezydent Andrzej Duda spotka się w kwaterze głównej NATO w Brukseli z sekretarzem generalnym Jensem Stoltenbergiem. Potwierdzając tę informację, szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta Jakub Kumoch w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową powiedział, że tematem rozmowy będzie bezpieczeństwo w regionie. Jak podkreślił, bezpieczeństwo jest głównym tematem ostatnich rozmów prezydenta z innymi przywódcami. 

Czytaj także:

"Chodzi o bezpieczeństwo w regionie"

- Spotkanie ma charakter konsultacyjny - poinformował na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Soloch. Minister podkreślił, że głównym celem rozmowy Andrzeja Dudy i Jensa Stoltenberga będzie "przedstawienie w kwaterze głównej NATO pewnych rekomendacji do dalszych działań".

Posłuchaj
07:11 PR24_mp3 2021_11_25-13-06-25.mp3 Paweł Soloch o rozmowach prezydenta Andrzeja Dudy na temat bezpieczeństwa w regionie (Temat dnia/ Gość PR24) 

Podkreślił, że prezydent będzie rozmawiał w kontekście sytuacji w regionie. - Nie chodzi tylko o sytuację na granicy polsko-białoruskiej, ale również o niepokojące sygnały płynące z Ukrainy o gromadzeniu potencjału wojskowego przez Rosję - zaznaczył Soloch. Dodał, że wizyta ma szerszy wymiar dotyczący bezpieczeństwa regionalnego.

W rozmowie poruszono również kwestie ewentualnego uruchomienia art. 4. Traktatu Północnoatlantyckiego oraz możliwego rozwoju kryzysu na granicy z Białorusią, ale także w regionie.

Czytaj także:

Zobacz także: Jarosław Sellin w Polskim Radiu 24:

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzi: Magdalena Złotnicka

Gość: Paweł Soloch (BBN)

Data emisji: 25.11.2021

Godzina: 13.06

st/PAP

Zobacz także

Zobacz także