more_horiz

"Szybciej się rozprzestrzenia". Specjalista chorób zakaźnych o nowym wariancie koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 18:35
- Nie wygląda na to, by Omikron był groźniejszy w sensie zmiany przebiegu choroby zasadniczej COVID-19. (...) Na pewno łatwiej niż szczep klasyczny rozprzestrzenia się między ludźmi - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Anna Boroń-Kaczmarska (specjalistka chorób zakaźnych).   
Omikron rozprzestrzenia się łatwiej, niż inne odmiany koronawirusa
Omikron rozprzestrzenia się łatwiej, niż inne odmiany koronawirusaFoto: Cezary Piwowarski/PRSA

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oceniła, że nowy wariant koronawirusa o nazwie Omikron stwarza "bardzo wysokie globalne zagrożenie o potencjalnie poważnych konsekwencjach".

Omikron wykryto m.in. w Wielkiej Brytanii, we Włoszech, w Niemczech, Czechach, Austrii, Belgii, Holandii, Hongkongu, Australii i Izraelu. Władze kolejnych państw, w tym Francji, podejrzewają, że wariant może już się u nich rozprzestrzeniać. Jeszcze w piątek państwa unijne podjęły decyzję o wstrzymaniu lotów z kilku państw południowej Afryki, gdzie Omikron został wykryty po raz pierwszy.

Posłuchaj
10:45 PR24_mp3 2021_11_29-17-47-26.mp3 Prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych o nowej mutacji koronawirusa ("Temat dnia/Gość PR24") 

- Nowy wariant COVID-19 budzi duży niepokój. Jednak na razie należy pozostać w fazie obaw, a nie pewności, że jest to szczególnie inny, odmienny typ wirusa, ponieważ badania nad jego zdolnością do zakażania, a także wpływania na przebieg kliniczny COVID-19 jeszcze trwają - podkreśliła lekarz. 


Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadził: Aleksander Ziemiańczyk 

Gość: prof. Anna Boroń-Kaczmarska (specjalistka chorób zakaźnych) 

Data emisji: 29.11.2021

Godzina: 17.47

kmp

Zobacz także

Zobacz także