more_horiz

Propozycje ws. walki z epidemią. Prof. Chwedoruk: oddają dualizm postaw Polaków

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 12:11
- Bardziej dramatyczna sytuacja epidemiczna jest w krajach, w których poziom nieufności obywateli do władzy jest większy - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Prof. Rafał Chwedoruk
Prof. Rafał ChwedorukFoto: PR24

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nowe obostrzenia związane z walka z epidemią koronawirusa, które wchodzą w życie od 15 grudnia. Resort zapowiedział także, że od 1 marca planowane jest wprowadzenie obowiązku zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych.

Posłowie Lewicy przedstawili projekt ustawy, która nakładałaby obowiązek szczepień przeciw COVID-19 na wszystkich dorosłych obywateli. Według projektu osoby niezaszczepione podlegałyby karze grzywny. Z drugiej strony są partie, które negują wszelkie obostrzenia i postulują pozostawienie tej kwestii obywatelom.

Zaostrzenie restrykcji czy deregulacja?

Prof. Chwedoruk ocenił, że te propozycje są odzwierciedleniem "dualizmu postaw Polaków". - Pewnie, per saldo, najlepiej na tym wyjdą ci, którzy chcą najdalej idących restrykcji, czyli jak najszybciej poradzić sobie z pandemią, a z drugiej strony ci, którzy od początku konsekwentnie mówią, że mamy do czynienia z paniką, a nie z walką z pandemią - tłumaczył.

Gość audycji podkreślił, że patrząc na statystyki związane z przebiegiem zachorowań na COVID-19 w poszczególnych krajach, to dużo optymistyczniej wyglądają one w państwach, których władze wprowadziły zdecydowane obostrzenia. - Tam sytuacja jest nieco mniej dramatyczna niż w krajach, w których - z wielu powodów - poziom nieufności obywateli do władzy jest bardzo duży - podkreślił politolog.

Posłuchaj
20:59 PR24_mp3 2021_12_09-11-08-13.mp3 Prof. Rafał Chwedoruk w komentarzu do bieżących spraw politycznych (Temat dnia/Gość PR24) 

Czytaj także:

W audycji mowa była również o polskiej scenie politycznej.

Zobacz także: Wiceminister Zdrowia Waldemar Kraska w Programie 1 Polskiego Radia

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: prof. Rafał Chwedoruk (UW)

Data emisji: 09.12.2021

Godzina: 11.08

st

Zobacz także

Zobacz także