more_horiz

Rosnąca inflacja. Marek Zuber: to efekt zwiększonego popytu

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2021 19:00
- Nie można dawać znaku równości pomiędzy sytuacją na świecie, a sytuacją w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Zuber (ekonomista). 
Mark Zuber podkreślił, że będziemy obserwowali spłaszczenie inflacji
Mark Zuber podkreślił, że "będziemy obserwowali spłaszczenie inflacji"Foto: PR24/PJ

Inflacja w Polsce rośnie z miesiąca na miesiąc, przekraczając ponad dwukrotnie poziom dopuszczony przez NBP. To wymusiło kolejne zdecydowane działania. W środę RPP ogłosiła trzecią z rzędu podwyżkę stóp procentowych. Główna stawka wzrosła o 0,5 pkt proc. do poziomu 1,75 proc.

Do sytuacji na rynku ekonomicznym odniósł się Marek Zuber.

- Prawdą jest, że czynniki, które podwyższają inflację w USA, w Niemczech, które wynikają z pandemii, z niedostosowania popytu i podaży (...) ze wzrostu ceny ropy, gazu w Europie (...) występują także u nas i podbijają wzrost inflacji. Oprócz tych czynników, mamy również swoje własne - zaznaczył ekonomista. 

Gość audycji skomentował również czwartkową konferencję prasową prezesa NBP.

- Adam Glapiński na konferencji prasowej wreszcie przyznał, że także czynniki popytowe mają wpływ na wzrost inflacji w Polsce. To, że więcej kupujemy to jest zmiana retoryki, bo przecież przez poprzednie miesiące słyszeliśmy, że takiego efektu w ogóle nie ma - zauważył

Posłuchaj
21:56 PR24_mp3 2021_12_11-18-06-08.mp3 Marek Zuber o wzroście inflacji ("Temat dnia/Gość PR24") 

Do tej pory RPP podwyższyła stopy dwukrotnie. W październiku główna stopa banku centralnego wzrosła z 0,1 do 0,5 proc. W listopadzie została znowu podwyższona, do 1,25 proc. 

Więcej w nagraniu. 

***

AudycjaTemat dnia / Gość PR24

Prowadził: Łukasz Sobolewski

Gość: Marek Zuber (ekonomista)

Data emisji: 11.12.2021

Godzina emisji: 18.06

kmp

Zobacz także

Zobacz także