Dezercja polskiego żołnierza. Ekspert ds. bezpieczeństwa: zawiodły mechanizmy kontrolne
- Zawiodły mechanizmy kontrolne w tej jednostce. To jest już wewnętrzna sprawa wojska, jak tę sytuację rozwiąże. Pierwsze decyzje o odwołaniu ze stanowisk zapadły. Wydaje się, że są one słuszne - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Beata Górka-Winter (ekspert ds. bezpieczeństwa, UW).
2021-12-19, 15:35
W piątek media poinformowały, że polski żołnierz porzucił służbę i uciekł na Białoruś. Informacja pojawiła się po tym, gdy rano Białoruski Państwowy Komitet Graniczny (GPK), odpowiednik polskiej Straży Granicznej, poinformował, że polski żołnierz rzekomo poprosił o azyl na Białorusi.
Do tematu odniosła się ekspert ds. bezpieczeństwa.
- W tej sprawie widzę koszt wizerunkowy dla Polski. Docierają do nas detaliczne informacje, kim ten człowiek był, w jaki sposób się zachowywał w swojej jednostce, ale również u poprzednich pracodawców. Te opinie nie są dobre, więc tutaj nie można mieć wątpliwości, że to po stronie polskiej leży odpowiedzialność, jeśli chodzi o prowadzenie tego żołnierza, monitorowanie jego podejrzanej wręcz aktywności. Konsekwencje zostały wyciągnięte. Wnioski powinny być zapamiętane na długo - zaznaczyła.
W ocenie dr Winter niewątpliwie tej sprawie należy przyjrzeć się systemowo.
REKLAMA
Posłuchaj
- Obawiam się, że to może nie być jedyny [taki] człowiek. Dzisiaj jest za wcześnie, żeby wyrokować w tej sprawie - wciąż trwa śledztwo. Natomiast może się tak zdarzyć, że ten mężczyzna był od dłuższego czasu powiązany z białoruskimi służbami. To nie powinno być śledztwo jednostkowe, ale powinniśmy się przyjrzeć całemu systemowi, w jaki sposób funkcjonuje - podkreśliła gość audycji.
W Prokuraturze Rejonowej Białystok-Północ, w dziale ds. wojskowych, wszczęte zostało śledztwo w sprawie dezercji polskiego żołnierza i jego przejścia przez granicę na Białoruś. Chodzi o przestępstwo z art. 339 par. 3 Kodeksu karnego (tzw. dezercja zagraniczna, opisana w rozdziale dotyczącym przestępstw przeciwko obowiązkowi pełnienia służby wojskowej), czyli sytuacje, w których żołnierz w czasie dezercji ucieka za granicę albo, przebywając za granicą, uchyla się od powrotu do kraju. Grozi za to od roku do 10 lat więzienia.
Więcej w nagraniu.
***
REKLAMA
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadził: Antoni Opaliński
Gość: dr Beata Górka-Winter (ekspert ds. bezpieczeństwa, UW)
Data emisji: 19.12.2021
REKLAMA
Godz. emisji: 14.05
kmp
REKLAMA