more_horiz

Prof. Michał Kleiber o pandemii: szczepionki pokazały, że przemysł farmaceutyczny ma duży potencjał

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 10:40
- Czekamy na lekarstwa, bo szczepionki są sygnałem, że przemysł farmaceutyczny ma duży potencjał - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber z "Wszystko co najważniejsze". Odniósł się tym samym do walki z koronawirusem.
Prof. Michał Kleiber
Prof. Michał KleiberFoto: PR24

- Pojawia się coraz więcej dowodów na to, że nowy wariant koronawirusa omikron atakuje górne drogi oddechowe, powodując jednak łagodniejsze objawy zakażenia niż poprzednie warianty - oświadczył  Abdi Mahamud, specjalista Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. zapobiegania zakażeniom.

- To może być dobra wiadomość, ale naprawdę potrzebujemy więcej badań, aby to udowodnić - zaznaczył Mahamud i zwrócił uwagę, że cechą charakterystyczną omikronu jest wywoływanie gwałtownego przyrostu liczby zakażeń z jednocześnie niską śmiertelnością.

Pandemia jak normalność

Prof. Michał Kleiber powiedział, że przyzwyczailiśmy się już do życia z koronawirusem, ale nadal powoduje on duże napięcia społeczne. - Faktem jest, że koronawirus jest z nami już dwa lata. Przyzwyczailiśmy się do tego, ale chyba każdemu zależy na tym, żeby to minęło. Nie jest jasny sposób walki z COVID-19, bo widzimy, że graniczenia część osób denerwują - powiedział.

Gość Polskiego Radia 24 ocenił także, że czas pandemii pokazał, że możemy wkrótce "nauczyć się z nim żyć". - Z jednej strony pandemię traktujemy jako normalność, bo trwa już długo, ale z drugiej chcemy, żeby to się już skończyło. Czekamy na lekarstwa, bo szczepionki są sygnałem, że przemysł farmaceutyczny ma duży potencjał - ocenił.

- Myślę, że ten wirus będzie pojawiał się co jakiś czas i podobnie jak przy grypie, będziemy się co jakiś czas szczepić. Pozostanie z nami na długo, ale nie w formie tak uciążliwej i tragicznej jak obecnie - dodał.

Czytaj także:

Zobacz także: Waldemar Kraska w "Sygnałach dnia"


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
22:40 PR24 2022_01_05-10-07-23.mp3 Prof. Michał Kleiber o walce z koronawirusem ("Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Mirosław Skowron
Gość: prof. Michał Kleiber ("Wszystko co najważniejsze")
Data emisji: 05.01.2022
Godzina emisji: 10.07

dz

Zobacz także

Zobacz także