more_horiz

"Będzie chciał dokonać zemsty, ale nie ma wyboru". Dr Machnik o przyszłości Gowina

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 08:45
- Nie jest tajemnicą, że Jarosław Gowin miał pęd do rządzenia, do władzy i do bycia w centrum uwagi, a wie doskonale, że bez posypania głowy popiołem, nie ma szans uzyskać dobrej pozycji i wyjściowej, i negocjacyjnej, jeżeli chodzi o rozmowy z opozycją - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Bartłomiej Machnik, politolog z Collegium Humanum. - Wybiera najbardziej emocjonalne i "popularne" wydarzenia, by podsycać te emocje - dodał, nawiązując do wywiadu b. szefa Porozumienia.

We wtorek Jarosław Gowin opublikował na swoim profilu na Facebooku wpis, w którym poinformował, że wraca do polityki: "Miałem depresję, będącą efektem wielu miesięcy bezsenności. Z kolei brak snu był skutkiem ubocznym przechorowania koronawirusa. Na to nałożyło się przepracowanie i brutalny atak PiS. Pokonałem chorobę. Wracam do polityki. Czuję się silniejszy niż kiedykolwiek" - napisał.

"Będzie chciał dokonać zemsty"

- Bez wątpienia Jarosław Gowin będzie chciał w jakiś sposób dokonać pewnej zemsty, jakkolwiek to brzmi, ale też nie ma wyboru - ocenił w Polskim Radiu 24 politolog dr Bartłomiej Machnik.

Wskazał, że Jarosław Gowin jest w opozycji, z którą będzie współpracował w formie "punktowania rządu". - Jarosław Gowin musi się w jakiś sposób wkupić w łaski opozycji. Nie jest tajemnicą, że Jarosław Gowin miał pęd do rządzenia, do władzy i do bycia w centrum uwagi, a wie doskonale, że bez pewnego posypania głowy popiołem, nie ma szans uzyskać dobrej pozycji i wyjściowej, i negocjacyjnej, jeżeli chodzi o rozmowy z opozycją, które zapewne już trwają - tłumaczył dr Machnik. 

"Chodziło o to, by wrócić z przytupem"

- Jarosław Gowin na początek wybiera najbardziej emocjonalne i "popularne" wydarzenia, którymi żyliśmy w danej chwili, by podsycać te emocje - wskazał gość "Tematu dnia" komentując wywiad, w którym były minister nauki mówił m.in., że kierownictwo PiS rozważało siłowe rozpędzanie manifestacji po orzeczeniu TK w sprawie aborcji. - (Jarosław Gowin) Ma świadomość tego, że bez tego typu informacji jego wywiad byłby niezauważony, ale rozmawiamy o tym i Jarosławowi Gowinowi o to chodziło - by wrócić do polityki, na nowo, z pewnym przytupem - ocenił politolog. 

- Zapewne najbliższe tygodnie i powrót do zdecydowanej i brutalnej polityki będzie owocował Jarosława Gowina i pamiętnik - co to się działo, gdy porozumienie było w rządzie - stwierdził Bartłomiej Machnik. 

Posłuchaj
08:50 Machnik-PR24_mp3 2022_01_26-07-49-09.mp3 Dr Bartłomiej Machnik: Jarosław Gowin po powrocie do polityki będzie chciał dokonać zemsty, ale nie ma wyboru ("Temat dnia"/ PR24)

Więcej w nagraniu. 

Czytaj także: 

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

ProwadzącyEliza Olczyk

Gość: dr Bartłomiej Machnik, politolog z Collegium Humanum

Data emisji: 26.01.2022

Godzina emisji: 7.45


mbl

Zobacz także

Zobacz także