more_horiz

"Szczyt naiwności i głupoty". Dr Grzegorz Gil o rezygnacji z sankcji na rosyjski sektor energetyczny

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 17:41
Sankcje na sektor energetyczny i bankowy, to jedyne, co Rosja może faktycznie odczuć. Mnożenie symbolicznych sankcji, zakazów wjazdu do Europy Zachodniej dla kolejnych osób jest niebezpieczne i niekonsekwentne - mówił w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Gil, politolog z UMCS-u, komentując informacje o niechęci Niemiec do najostrzejszych sankcji na Rosję w przypadku inwazji na Ukrainę.
Dr Grzegorz Gil stwierdził, że byłoby szczytem naiwności i głupoty zrezygnowanie z groźby sankcji na rosyjski sektor energetyczny w przypadku agresji na Ukrainę
Dr Grzegorz Gil stwierdził, że byłoby "szczytem naiwności i głupoty" zrezygnowanie z groźby sankcji na rosyjski sektor energetyczny w przypadku agresji na UkrainęFoto: Shutterstock/noomcpk

Jak donosi agencja Bloomberg, Niemcy chcą by sankcje Zachodu na Rosję, w przypadku agresji na Ukrainę, nie objęły sektora energetycznego i nie uderzały w rosyjskie banki przez uniemożliwienie im dokonywania transakcji w dolarach amerykańskich. W Polskim Radiu 24 o konflikcie rosyjsko-ukraińskim i działaniach Niemiec w tej sprawie mówił dr Grzegorz Gil.

Konflikt rosyjsko-ukraiński a problem dezinformacji

Gość PR24 stwierdził, że w ostatnim czasie "poruszamy się w bardzo dużym szumie informacyjnym", w którym trudno odróżnić prawdę od fałszu. Jego zdaniem ten szum informacyjny spowodowany jest celową dezinformacją, jednak brakuje nam narzędzi do odróżnienia fake newsów od faktów. Jako przykład podał podaną niedawno - także przez Bloomberg - informacją, jakoby przywódca Chin Xi Jinping apelował do Władimira Putina, by nie atakować Ukrainy przed igrzyskami w Pekinie. Informacja ta została szybko zdementowana.

- Nie mam wątpliwości, że to jest o tyle niebezpieczne i o tyle niekonsekwentne, że nie wyobrażam sobie mnożenia sankcji w dużej mierze kosmetycznych i symbolicznych, w rozumieniu rozszerzania rosyjskiej listy osób, które mają zakaz wjazdu na terytorium państw zachodnich - mówił dr Grzegorz Gil.

"Jedyne, co Rosja odczuje"

- Do znudzenia powtarzam, że jest bardzo wyraźne uzależnienie gospodarki rosyjskiej od węglowodorów. W takim bezpośrednim przełożeniu to ok. 1/4 PKB Rosji, a jeśli popatrzymy na pośrednie przełożenie, to nawet 70 proc. rosyjskiego PKB jest uzależnione od eksploatacji i eksportu surowców - wyjaśnił politolog.

Jak stwierdził, byłoby "szczytem naiwności i głupoty" zrezygnowanie z "grania tym argumentem". I nawet, jeśli byłaby to tylko gra, a nie faktyczne plany nałożenia sankcji na rosyjski sektor gazowy, to jednak mogłoby to odnieść pożądany skutek.

- To jedyne realne sankcje, które gospodarka rosyjska, Rosja może odczuć. Sankcje dotyczące systemu finansowego, w tym przypadku systemu SWIFT, byłyby one bardzo bolesne. I jakiś rodzaj gazowego szantażu, ale innego niż ten, do którego przywykliśmy, czyli od strony biorcy, a nie od strony dawcy - mówił dr Grzegorz Gil.

Czytaj również:

Szymon Szynkowski vel Sęk free gov MSZ-1200.jpg
Polska oczekuje "wyraźnego sygnału" ws. Ukrainy. Wiceszef MSZ o działaniach Niemiec

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
16:55 PR24_mp3 2022_01_26-15-33-09_Gil.mp3 Dr Grzegorz Gil o sankcjach Zachodu na Rosję w odpowiedzi na atak na Ukrainę ("Temat dnia / Gość PR24")

Zobacz także: "Mam nadzieję, że kryzys zostanie zażegnany". Paweł Szrot o sytuacji na wschodzie Ukrainy

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: dr Grzegorz Gil (politolog, UMCS)
Data emisji: 26.01.2022
Godzina emisji: 15.33

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także