more_horiz

"Zdecydowanie wzmocni bezpieczeństwo Polski". Kuczyński o budowie zapory na wschodniej granicy

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 15:19
- W perspektywie tego, że za chwilę na granicy polsko-białoruskiej Rosjanie będą pełną siłą, to ta bariera jest bardzo dobrym rozwiązaniem i dziwię się głosom sprzeciwiającym się jej budowie - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. wschodnich.
25 stycznia br. rozpoczęła się budowa trwałej, 186 kilometrowej zapory wzdłuż granicy z Białorusią.
25 stycznia br. rozpoczęła się budowa trwałej, 186 kilometrowej zapory wzdłuż granicy z Białorusią.Foto: TT @Straz_Graniczna

Międzynarodowa grupa naukowców apeluje do Komisji Europejskiej o wstrzymanie budowy zapory na polsko-białoruskiej granicy do czasu przeprowadzenia oceny oddziaływania tego przedsięwzięcia na spójność sieci Natura 2000 i zaprojektowania inwestycji tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływała na cenne gatunki i siedliska przyrodnicze. List opublikowany na stronie internetowej jest skierowany do przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen, wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa oraz komisarza UE ds. środowiska Virginijusa Sinkevičiusa. Przypomniano w nim, że 25 stycznia br. rozpoczęła się budowa trwałej, 186-kilometrowej zapory wzdłuż granicy z Białorusią.

Na antenie Polskiego Radia 24 Grzegorz Kuczyński, odnosząc się do listu, podkreślił, że "ta bariera powinna zostać zbudowana tak, jak założono". - Ona zdecydowanie wzmocni bezpieczeństwo Polski - ocenił.

Wojska rosyjskie

- Tu nawet nie chodzi o obecny kryzys, ale wszystko wskazuje na to, że jesteśmy coraz bliżej sytuacji, kiedy po drugiej stronie granicy nie będą już stać pogranicznicy białoruscy, a wojska rosyjskie - wskazał.

Jak zaznaczył, "oczywiście to zabezpieczenie nie chroni przed wtargnięciem wojsk, gdyby wybuchła wojna, natomiast niewątpliwie ogranicza możliwości dywersyjne, zwiadowcze przeciwnika".

- W perspektywie tego, że za chwilę na granicy polsko-białoruskiej Rosjanie będą pełną siłą, to ta bariera jest bardzo dobrym rozwiązaniem i dziwię się głosom sprzeciwiającym się jej budowie - podkreślił.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:48 PR24_mp3 2022_02_01-14-33-46.mp3 Grzegorz Kuczyński: bariera powinna zostać zbudowana tak, jak założono (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

GośćGrzegorz Kuczyński, ekspert ds. wschodnich

Data emisji: 01.02.2022

Godzina emisji: 14.33


ZOBACZ TAKŻE: Marta Kubiak o działaniach Władimira Putina

jb

Zobacz także

Zobacz także