more_horiz

"To jest w naszym interesie". Jan Parys o pomocy Ukrainie wobec zagrożenia ze strony Rosji

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2022 16:29
- Cieszę się, że polscy dyplomaci usiłują włączyć się w rozwiązanie konfliktu z Rosją. (...) udzielanie wsparcia Ukrainie jest nie tylko w interesie Polski, ale i całej Europy, ponieważ ten walec imperializmu rosyjskiego trzeba zatrzymać - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były szef MON. 
Jan Parys
Jan ParysFoto: PR24

- Im bardziej zdecydowana jest postawa Zachodu, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo wybuchu wojny - stwierdził wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Do słów wicepremiera nt. sytuacji na Ukrainie odniósł się były szef MON, Jan Parys.

- Ocena premiera Jarosława Kaczyńskiego w tej sprawie jest trafna. Rzeczywiście Polska i cały świat zachodni stoi przed bardzo poważnym wyzywaniem, jakim jest rosyjski imperializm, którego aktywność obserwujemy od paru lat (...). Nie wystarczy mieć duży PKB i silne wojsko. Trzeba mieć jeszcze wolę użycia siły i bycia stanowczym wobec Rosji - podkreślił.

Były minister obrony narodowej stwierdził, że jest "pozytywny aspekt" w kryzysie na Wschodzie. - Polski rząd wykazuje się sprawnością. Nasze państwo, mimo że jest ten kryzys, pokazało, że jest silne - podkreślił.

Jak dodał, jest pewien paradoks związany z tym, co dzieje się na Ukrainie. - Nasza pozycja międzynarodowa jest silniejsza, wzrosła. Natomiast stoją przed nami bardzo poważne wyzywania - zauważył. 

Pomoc militarna 

Rząd przyjął uchwałę w sprawie pomocy Ukrainie. Polska przekaże jej amunicję i przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe "Piorun" - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

W ocenie Jana Parysa Polska wywiązuje się w ten sposób z obowiązków wynikających z członkostwa w NATO.

- Członkowie NATO chętnie podpisują różne deklaracje, ale niektóre kraje później nie realizują tego, co podpisały, ze względu na swoje egoistyczne interesy. Tak było np. w kwestii deklaracji podniesienia budżetów wojskowych. Niektóre państwa do dzisiaj tego nie zrobiły, np. Niemcy - przypomniał.

 

Posłuchaj
24:43 PR24_mp3 2022_02_02-14-33-15.mp3 Jan Parys o sprawie Ukrainy ("Temat dnia/Gość PR24")

Więcej w nagraniu. 

***

AudycjaTemat dnia / Gość PR24

Prowadził: Antoni Trzmiel 

Gość: Jan Parys (były szef MON)

Data emisji: 02.02.2022

Godzina emisji: 14.33

kmp

Zobacz także

Zobacz także