more_horiz

Budowa zapory na granicy z Białorusią. Juliusz Sabak: to ochrona przed potencjalnym agresorem

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 11:35
- To rozsądna decyzja, by fizycznie umocnić granicę, jak widać może być ona obszarem działań hybrydowych, stosowania migrantów jako narzędzia nacisku na państwa europejskie. Przy okazji warto umocnić granicę - system dozoru elektronicznego, czujniki itp. lepiej nam się przysłużą niż ten przysłowiowy mur - mówił w Polskim Radiu 24 Juliusz Sabak, publicysta portalu Defence24.pl.
Od 1 grudnia ub. r. do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania.
Od 1 grudnia ub. r. do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Foto: DWOT / terytorialsi.wp.mil.pl

Pod koniec stycznia rozpoczęła się budowa zapory wzdłuż granicy z Białorusią. Budowla ma uniemożliwić Białorusinom przerzut nielegalnych migrantów przez granicę z Polską. Zapora będzie miała 186 kilometrów długości i 5,5 metra wysokości. Jej budowa ma się zakończyć w czerwcu.

Juliusz Sabak komentował trwające prace. - Należy mieć w świadomości, że jest to zewnętrzna granica UE i to ze Związkiem  Białorusi i Rosji, potencjalnym agresorem. Dobrze mieć tę granicą zabezpieczoną - podkreślał.

- Nie należy zapominać o tym, że Rosja jest ekspertem w graniu na wielu fortepianach (…). W przypadku uchodźców czy migrantów było to operowanie sytuacją, w której nie ma wygranych. Czy my ich przepuścimy czy zatrzymamy, jakiś problem powstaje - przypominał ekspert, odnosząc się do trwającego kryzysu migracyjnego wywołanego przez władze Białorusi. 

Posłuchaj
10:10 PR24_mp3 2022_02_16-10-18-17.mp3 Juliusz Sabak o budowie zapory na granicy z Białorusią (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Od początku roku funkcjonariusze Straży Granicznej odnotowali ponad 1,2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W zeszłym roku było ich 39,7 tys., z czego 1,7 tys. w grudniu, 8,9 tys. w listopadzie, 17,5 tys. w październiku, 7,7 tys. we wrześniu, 3,5 tys. w sierpniu.

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Juliusz Sabak

Data emisji: 16.02.2022

Godzina emisji: 10.18

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także