more_horiz

Pomoc dla ukraińskich dzieci w pieczy zastępczej. "Chcemy im zapewnić dom pełen miłości"

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2022 15:07
- W tym momencie staramy się przede wszystkim - zgodnie z misją naszej organizacji - zapewnić dzieciom bezpieczny dom, pełen miłości, w którym będą się czuły bezpieczne, w którym nie będą się obawiać, że za chwilę spadnie kolejna bomba - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Łagód, psycholog z fundacji SOS Wioski Dziecięce.
Pomoc dzieciom w pieczy zastępczej, które przyjeżdżają z Ukrainy, jest organizowana na szeroką skalę w Polsce
Pomoc dzieciom w pieczy zastępczej, które przyjeżdżają z Ukrainy, jest organizowana na szeroką skalę w PolsceFoto: PAP/EPA/BARTLOMIEJ WOJTOWICZ

Pierwsza grupa dzieci i rodzin zastępczych, ewakuowanych w ramach programu SOS w Ukrainie jest już w Polsce - przekazała przedstawicielka SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce Anna Choszcz-Sendrowska. O pomocy dzieciom pochodzącym z domów dziecka i rodzin zastępczych - pozostającym na Ukrainie i przyjeżdżającym do Polski - mówił Łukasz Łagód z fundacji SOS Wioski Dziecięce.

Przyjmowanie dzieci z Ukrainy

Gość PR24 podkreślił, że fundacja - zgodnie ze swoją misją - stara się zapewnić dzieciom uciekającym z Ukrainy dom bezpieczny, pełen miłości, w którym będą bezpieczne i nie będą musiały bać się bomb. - To jest podstawowa rzecz, którą staramy się tym dzieciakom, które do nas przyjeżdżają, dać - podkreślił.

Zapytany, czy to musi oznaczać ewakuację z Ukrainy, stwierdził, że "w zdecydowanej większości przypadków - tak". - Z tego, co słyszymy od dzieci i opiekunów, którzy są u nas, to po prostu jest kompletna destabilizacja, absolutny brak bezpieczeństwa, brak poczucia bezpieczeństwa, które to poczucie bezpieczeństwa u dzieci przebywających w opiece zastępczej już jest zachwiane. Bo ich już ktoś zawiódł, była to osoba dorosła. W tym momencie konflikt zbrojny, szczególnie tym maluchom, które przyjeżdżają, 3-4-latkom nawet, im się to nie mieści w głowach. One nie są w stanie racjonalnie zrozumieć dlaczego i po co - mówił Łukasz Łagód.

"Zapewniamy wszelką pomoc"

Psycholog wyliczył, że jego organizacja przyjęła już ok. 80 osób, którym są obecnie szukane miejsca docelowe. Podkreślił także, że dzieci przyjeżdżają do Polski ze swoimi opiekunami, fundacja stara się zapewniać im tłumaczy, także psychologów mówiących po ukraińsku.

Dzieci z opieki zastępczej mają taką niesamowitą adaptacyjności w nowych okolicznościach. Mimo że my, dorośli mieliśmy wiele obaw, myślimy o sytuacji prawnej tych dzieci, myślimy o ich sytuacji zdrowotnej, to te dzieciaki, które są z nami, nasze dzieci, którymi się opiekujemy od lat, były bardzo szczęśliwe, że będą miały nowych kolegów, którym mogą pomóc - mówił Łukasz Łagód.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
16:29 PR24_mp3 2022_03_03-14-08-47_Łagód.mp3 Łukasz Łagód o sytuacji dzieci w opiece zastępczej przybywających z Ukrainy do Polski ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Łukasz Łagód (psycholog, SOS Wioski Dziecięce)
Data emisji: 03.03.2022
Godzina emisji: 14.08

PAP/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także