more_horiz

Sankcje wobec Rosji. Paweł Sałek: muszą być realizowane przez całą UE

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2022 16:20
- Bezpieczeństwo energetyczne, dostaw surowców jest wykorzystywane w tym konflikcie, następuje manipulacja cenami. Szybkie odejście od wszelkich paliw kopalnych nie jest w tym momencie możliwe, od tych z kierunku wschodniego jest jednak możliwe i powinniśmy iść w tę stronę - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Sałek, doradca prezydenta RP.
Paweł Sałek: TSUE, niestety zachowuje się tak, że staje się pewną agendą polityczną
Paweł Sałek: TSUE, niestety zachowuje się tak, że staje się pewną agendą politycznąFoto: Polskie Radio 24

Suwerenność energetyczna z naciskiem na uniezależnienie się od paliw z Rosji, dalsza dywersyfikacja dostaw, okresowy wzrost zużycia węgla - ma zakładać aktualizacja Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040), której założenia przyjął we wtorek rząd.

"Węglowodory są potrzebne gospodarce europejskiej"

Paweł Sałek komentował sankcje nałożone na Rosję przez kraje Unii Europejskiej. - Wojna wpłynęła na to, że surowce podrożały, co naturalne w sytuacji konfliktu, drożeje węgiel, gaz to jest problem, który będzie dotykał Europę (…). Sankcje, które zostały wprowadzone, są mocne i stanowcze, ale na tyle niedoskonale, że powodują pewne niedociągnięcia, np. są dwa banki rosyjskie, które mają możliwość transferowania pieniędzy UE za węglowodory - zauważył gość audycji i dodał, że jeśli sankcje miałyby być kontynuowane, to absolutnie muszą być realizowane przez całą wspólnotę europejską. - Tu pojawia się problem, że możemy dokonać pewnych ruchów, np. blokady importu węgla energetycznego do Polski (…), ale najlepiej by było, aby takie sankcje były wprowadzone przez całą UE - stwierdził.

- Trzeba czynić starania, by uwolnić się od węglowodorów z Rosji, pytanie tylko, w jaki sposób miałoby się to odbyć, są one potrzebne gospodarce europejskiej. Były szumne zapowiedzi związane z polityką klimatyczną, odnawialnymi źródłami energii, jednak gospodarki UE potrzebują tych surowców - powiedział.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

"Festiwal deklaracji dotyczących redukcji CO2"

Doradca prezydenta odniósł się także do kwestii nowej polityki klimatycznej UE. - Jestem ogromnym zwolennikiem inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE), ale musi to być robione bardzo rozważnie, w sposób zrównoważony. Tu nie mogą mieć miejsca tylko wielkie deklaracje polityczne, o ile procent zredukujemy CO2, ale fachowcy i inżynierowie powinni mieć coś do powiedzenia. Dzisiaj mamy tylko festiwal deklaracji, jednak okazuje się, że np. w układzie gospodarki tak dużego państwa, jak np. Niemcy jest nierealne, by dostarczyć energię tylko z OZE. Nawet w kraju, który włożył tak ogromne pieniądze w OZE (...) nie ma możliwości zabezpieczenia dostaw energii elektrycznej i ciepła dla całej gospodarki, opierając się tylko o nie - zauważył Paweł Sałek.

Zobacz także:

Zaktualizowana polityka energetyczna ma uwzględniać suwerenność energetyczną, której - jak się wskazuje - szczególnym elementem jest zapewnienie szybkiego uniezależnienia krajowej gospodarki od paliw kopalnych - węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego oraz pochodnych, takich jak LPG, olej napędowy, benzyna, nafta - importowanych z Rosji i innych krajów objętych sankcjami gospodarczymi.


Posłuchaj
23:19 PR24 2022_04_03-15-06-11.mp3 Paweł Sałek gościem Magdaleny Złotnickiej (Temat dnia/Gość PR24)

 

Zrewidowana polityka ma też zakładać działania ograniczające zapotrzebowanie na paliwa kopalne z Rosji i innych krajów objętych sankcjami. Polska ma też dążyć do stopniowego zmniejszania zależności gospodarki od gazu ziemnego i ropy naftowej, jednakże w perspektywie najbliższych dekad wciąż niezbędne jest zagwarantowanie pewności ich dostaw do odbiorców.

Więcej w zapisie audycji.


* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Paweł Sałek (doradca prezydenta RP)

Data emisji: 03.04.2022

Godzina emisji: 15.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także