more_horiz

Tomasz Sakiewicz: przez brak wyraźnych sankcji Niemcy dalej wspierają Rosję

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 15:45
- Wiadomo było, że do tej wojny dojdzie, polskie władze przestrzegały przed tym publicznie, w rozmowach bilateralnych, na forum UE, że jak ukończony zostanie Nord Stream 2, to wybuchnie wojna, dokładnie tak się stało - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej".
Tomasz Sakiewicz
Tomasz Sakiewicz Foto: PR24/AK

Współpracownicy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego poinformowali, że prezydent Niemiec, Frank-Walter Steinmeier, nie jest w Kijowie mile widziany.

Tomasz Sakiewicz komentował decyzję prezydenta Ukrainy, jak stwierdził, należy ją rozpatrywać w kontekście dotychczasowej polityki Niemiec wobec Rosji. - Niemcy powinny wytłumaczyć się ze swoich konszachtów z Rosją. Po co był Nord Stream 2, skoro biznesowego nie ma on żadnego sensu, a doprowadził do wojny, ponieważ Rosja może omijać Ukrainę. Niemcy to wiedzieli, najpierw niech wytłumaczą, w jakiej sprawie i co uzgodnili z Rosją, potem to naprawią, wtedy może ich przyjmie prezydent Zełenski - stwierdził publicysta.

Jak dodał, Niemcy dalej wspierają Rosję przez brak wyraźnych sankcji. - Niemcy powinny pierwsze wystąpić z sankcjami po tym, jak się okazało, że ich polityka zbankrutowała. Brak wyraźnych sankcji pokazuje, że jeszcze z niej nie zrezygnowali - zaznaczył.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

- Prezydent Zełenski wykorzystał szansę i pokazał w najbardziej spektakularny sposób, że nie będzie się spotykał z prezydentem Niemiec, póki te prowadzą dotychczasową politykę (…) Tam nie ma żartów, tam giną ludzie, zabijane są kobiety i dzieci, trzeba wyciągać z tego poważne konsekwencje, a nie bawić się w podlizywanie różnym niemieckim fundacjom, mediom czy politykom, co niestety robi znaczna część polskich elit opozycyjnych - zauważył gość audycji, odnosząc się do głosów krytycznych wobec decyzji prezydenta Ukrainy. 

Posłuchaj
26:17 PR24 2022_04_13-14-33-46.mp3 Tomasz Sakiewicz o relacjach Niemcy - Rosja (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

Prezydent Andrzej Duda wraz z przywódcami Litwy, Łotwy i Estonii w środę przyjechali na Ukrainę, aby spotkać się z Wołodymyrem Zełenskim. "Wspólnie postanowiliśmy, że pojedziemy do Kijowa razem. Polska jest organizatorem wizyty" - przekazano w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Tomasz Sakiewicz

Data emisji: 13.04.2022

Godzina emisji: 14.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także