more_horiz

Wyjątkowa kolekcja płyt Polskiego Radia. Rzecznik IPN: dziś to świadectwo niezłomności władz Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 21:00
- Te nagrania to świadectwo epoki, tamtych czasów - września 1939 roku i tego, w jaki sposób Warszawa broniła się przed niemieckimi atakami. To jest również dowód na heroiczną postawę władz miasta - mówił w Polskim Radiu 24  dr Rafał Leśkiewicz (rzecznik IPN).
- Stefan Starzyński wygłaszał swoje przemówienia od serca (...) podnosił ludzi na duchu, wzywał do spokoju - ocenił rzecznik IPN.
- Stefan Starzyński wygłaszał swoje przemówienia od serca (...) podnosił ludzi na duchu, wzywał do spokoju - ocenił rzecznik IPN.Foto: Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Polskie Radio zainicjowało narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku. Akcję "Gdzie jest czarny neseser?" wspierają: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Pamięci Narodowej. Część odnalezionej kolekcji: 93 metalowe płyty gramofonowe, została wpisana w ubiegłym roku na Polską Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć świata". Nagrania te wydała właśnie Agencja Muzyczna Polskiego Radia w postaci pięciopłytowego, ekskluzywnego boxu.

Dowód odwagi Starzyńskiego

Do wyjątkowej akcji Polskiego Radio odniósł się rzecznik IPN dr Rafał Leśkiewicz, podkreślając jej znaczenie. - Te nagrania to świadectwo epoki, tamtych czasów - września 1939 roku i tego, w jaki sposób Warszawa broniła się przed niemieckimi atakami. To jest również dowód na heroiczną postawę władz miasta, przede wszystkim prezydenta Warszawy - Stefana Starzyńskiego - symbolu obrony stolicy. Był on żołnierzem Legionów Polskich i działaczem polskiej organizacji wojskowej, a także prezydentem miasta od 1934 roku - przypomniał.

Jak zauważył rzecznik IPN, w czasie oblężenia Warszawy Starzyński nagrywał swoje codzienne komunikaty do ludności Warszawy, poczynając od 7 września. - Za każdym razem obywało się to na żywo, bez wcześniejszego przygotowania. Wygłaszał swoje przemówienia od serca (...) podnosił ludzi na duchu, wzywał do spokoju - dodał.

- Jest to wyjątkowy dowód heroizmu i determinacji człowieka odpowiedzialnego za losy mieszkańców swojego miasta - podkreślił gość audycji.

Czytaj także:

Zobacz także:

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

Akcji poszukiwania zaginionej części kolekcji płyt będzie towarzyszyć specjalny serwis internetowy Portalu Polskiego Radia gromadzący wszystkie informacje na temat kolekcji z 1939 roku oraz kontakty dla słuchaczy i internautów, którzy będą mogli przesyłać informacje mogące potencjalnie pomóc w poszukiwaniu płyt.

czarnyneseser1_1200x660.jpg
"Gdzie jest czarny neseser?" - zobacz serwis specjalny PolskieRadio24.pl poświęcony akcji

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

23:25 PR24_mp3 2022_05_07-20-06-14.mp3 Rzecznik IPN o znaczeniu wydania Płyt Gramofonowych Polskiego Radia z 1939 roku ("Temat dnia/Gość PR24") 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: dr Rafał Leśkiewicz (rzecznik IPN)

Data emisji: 07.05.2022

Godzina: 20.06

kmp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem