more_horiz

Izabela Leszczyna premierem? Antoni Kamiński: to nieuzasadniona propozycja

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 09:00
- Izabela Leszczyna jakoś nie wykazała się do tej pory w polityce w taki sposób, aby uzasadniać tego typu propozycję - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Kamiński, socjolog (Polska Akademia Nauk).
Antoni Kamiński: pani Leszczyna jakoś nie wykazała się do tej pory w polityce w taki sposób, aby uzasadniać tego typu propozycję.
Antoni Kamiński: pani Leszczyna jakoś nie wykazała się do tej pory w polityce w taki sposób, aby uzasadniać tego typu propozycję. Foto: Forum/Michal Dyjuk

Wiceprzewodnicząca PO Izabela Leszczyna, jak donoszą media, miałaby być rozpatrywana jako kandydatka na stanowisko premiera, gdyby Platforma wygrała przyszłoroczne wybory. Na antenie Polskiego Radia 24 prof. Antoni Kamiński wskazał, że poseł "nie wykazała się do tej pory w polityce w taki sposób, aby uzasadniać tego typu propozycję".

"Inflacja to polityka pieniężna"

Rozmówca zapytany o słowa wiceprzewodniczącej dotyczące tego, że "najlepszym sposobem na inflację jest praworządność", powiedział, że "inflacja to jednak jest polityka pieniężna i ogólnie polityka gospodarcza". - Tylko w ten sposób można do niej podchodzić - zaznaczył.

- Rzeczywiście praworządność z punktu widzenia gospodarki jest sprawą kluczową i jeżeli mamy wskazać na jeden czynnik, który zadecydował o tym skoku obszaru euroatlantyckiego, gospodarczym skoku, to jest to praworządność, ale ona łączy się też z demokracją - ocenił. 

"Rada Ministrów jako pokój nauczycielski"

W rozmowie został także poruszony wątek nauczycieli, którzy zostają posłami i legislatorami. Profesor Kamiński zapytany o to, czy to jest jakaś zależność, wskazał, że "już w czasach premier Szydło mówiono o Radzie Ministrów jako o pokoju nauczycielskim". - Tam było dużo nauczycielek i nauczycieli - dodał.

Jak ocenił, "może się tak dziać ze względu na jakieś lokalne wpływy, być może ze względu na to, że są to ludzie, którzy w pewnych warunkach mają więcej czasu, żeby poświęcać się karierze politycznej".

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
07:19 kamiński.mp3 Antoni Kamiński: pani Leszczyna jakoś nie wykazała się do tej pory w polityce w taki sposób, aby uzasadniać tego typu propozycję (Polskie Radio 24)

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: prof. Antoni Kamiński, socjolog, Polska Akademia Nauk

Data emisji: 26.05.2022

Godzina: 7.48

jb

Zobacz także

Zobacz także