more_horiz

Forum Wizja Rozwoju. Marlena Maląg: przywrócony wiek emerytalny jest przywilejem

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 13:30
- Nie po to Prawo i Sprawiedliwość oraz Zjednoczona Prawica przywracali wiek emerytalny - 65 lat, żeby teraz go w ukryciu wydłużać. Przywrócony wiek emerytalny jest przywilejem - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Marlena Maląg. Na Forum Wizja Rozwoju minister rodziny i polityki społecznej rozmawiała z Anną Grabowską. 
Marlena Maląg
Marlena MalągFoto: PR24/AK

Szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wzięła udział w rozmowie podczas eventu Forum Wizja Rozwoju. Marlena Maląg podkreśliła, że "przede wszystkim rzeczywiście warto rozmawiać o Krajowym Planie Odbudowy i tak zwanym efektywnym wieku emerytalnym oraz o tym, co mówi ta kwestia".

"Wiek emerytalny jest przywilejem"

- Nie po to Prawo i Sprawiedliwość oraz Zjednoczona Prawica przywracali wiek emerytalny - 65 lat, żeby teraz go w ukryciu wydłużać. Przywrócony wiek emerytalny jest przywilejem. Osoba, która osiąga wiek emerytalny, może przejść na emeryturę, ale nie musi. Stwarzamy możliwości dla osób starszych, które mają chęć dalej pracować - zaznaczyła minister rodziny i polityki społecznej.

Szefowa MRiPS przyznała, że "w Polsce 57 procent kobiet jest aktywnych zawodowo w przedziale wiekowym od 50 do 60 roku życia".

- Średnia europejska wynosi ponad 64 procent, a więc ta średnia jest wyższa. Z roku na rok ta średnia w Polsce wzrasta, ale nie jest to zadowalające. Dlatego patrząc na kobiety, staramy się poprzez publiczne służby zatrudnienia uruchamiać różne programy aktywizujące - wyjaśniła Marlena Maląg. 

Rozmowy długoterminowe dla cudzoziemców 

Minister rodziny i polityki społecznej powiedziała, że pracujący w naszym kraju cudzoziemcy przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki i częściowo uzupełniają braki kadrowe w wielu branżach. Podkreśliła również fakt, iż pracodawcy coraz częściej zawierają z nimi umowy długoterminowe.

Marlena Maląg wskazała, że w grupie zatrudnionych cudzoziemców zdecydowanie przeważają pracownicy zza naszej wschodniej granicy. Pod koniec minionego miesiąca do ubezpieczeń zgłoszonych było niemal 715 tys. pracowników z Ukrainy - to o 128 tys. więcej niż przed rokiem.

Czytaj więcej:

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadząca: Anna Grabowska 

Gość: Marlena Maląg (minister rodziny i polityki społecznej)

Data emisji: 20.06.2022

Godzina emisji: 12.45

PR24/nt

Zobacz także

Zobacz także