more_horiz

Bezpieczeństwo energetyczne Niemiec. Doleśniak-Harczuk: zaczyna się tam rewolucja w myśleniu o energii

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 17:30
- Robert Habeck wyszedł poza kanon tzw. zielonego polityka i szuka dostaw gazu dla Niemiec jeżdżąc po świecie - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk, ekspert ds. Niemiec, "Nowe Państwo" i Instytut Staszica. 
Bezpieczeństwo energetyczne Niemiec. Doleśniak-Harczuk: zaczyna się tam rewolucja w myśleniu o energii
Bezpieczeństwo energetyczne Niemiec. Doleśniak-Harczuk: zaczyna się tam rewolucja w myśleniu o energii Foto: Shutterstock/eleonimages

Angela Merkel nie jest kanclerzem od sześciu miesięcy. Teraz opowiedziała dziennikarkom z sieci Redaktionsnetzwerk Deutschland, jak wygląda jej życie. Po raz kolejny broniła swojego zaangażowania w budowę gazociągu Nord Stream 2. Zdaniem gościa PR24, dziś sprawa bezpieczeństwa energetycznego jest poważniejsza niż w czasie kiedy kanclerzem była Angela Merkel.

- Teraz obywatele Niemiec zostali poproszeni w specjalnym apelu przez ministra gospodarki i klimatu Roberta Habecka o to, by zmniejszyć nawet zużycie wody, która musi być najpierw podgrzana. Jednocześnie rząd mówi, że robi wszystko by zapewnić państwu energię z innych źródeł, w grę wchodzi np. Kanada. Dyskutuje się też, by przedłużyć funkcjonowanie elektrowni atomowych - mówiła Olga Doleśniak-Harczuk.

"Rewolucja w myśleniu o energii"

Minister gospodarki Robert Habeck zapowiedział uruchomienie drugiej fazy w kryzysowym planie awaryjnym dotyczącym gazu. Wynika to z trwających od połowy czerwca cięć w dostawach rosyjskiego gazu oraz wysokich cen surowca na rynku - uzasadnił Habeck w czwartek w Berlinie. Jak powiedział, sytuacja jest obecnie poważna, ale bezpieczeństwo dostaw jest zagwarantowane.

- Zaczyna się więc rewolucja w myśleniu o energii, bo np. w Meklemburgii Pomorzu Przednim cały czas mówiono o Nord Stream 2, czymś, co miało być niezbędne, teraz te wielkie pieniądze zostaną przekierowana na zapewnienie infrastruktury dla pływających terminali, nawet bierze się pod uwagę wykorzystanie rury Nord Stream 2 do przewodzenia energii do Bawarii, na południe Niemiec - powiedziała Olga Doleśniak-Harczuk.

Czytaj także:

Była kanclerz broniła w wywiadzie swojej decyzji o budowie gazociągu Nord Stream 2 przebiegającego na dnie Bałtyku. Nie wierzyła w słuszność polityki Wandel durch Handel, czyli w zmianę i ucywilizowanie Rosji przez relacje gospodarcze, ale była zwolenniczką utrzymywania powiązań handlowych z Moskwą jako drugą potęgą atomową na świecie.

Zachód zadbał jednak o to - jak wspomina Angela Merkel - żeby gaz w dalszym ciągu był kierowany przez terytorium Ukrainy, dzięki czemu kraj ten mógł nadal otrzymywać opłaty tranzytowe.

Posłuchaj
14:16 _PR24_AAC 2022_06_25-15-45-36.mp3 Bezpieczeństwo energetyczne Niemiec. Doleśniak-Harczuk: zaczyna się tam rewolucja w myśleniu o energii ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Olga Doleśniak-Harczuk (ekspert ds. Niemiec, "Nowe Państwo" i Instytut Staszica)

Data emisji: 25.06.2022

Godzina: 15:45 

Zobacz także

Zobacz także