Bezpieczeństwo energetyczne Niemiec. Doleśniak-Harczuk: zaczyna się tam rewolucja w myśleniu o energii
- Robert Habeck wyszedł poza kanon tzw. zielonego polityka i szuka dostaw gazu dla Niemiec jeżdżąc po świecie - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk, ekspert ds. Niemiec, "Nowe Państwo" i Instytut Staszica.
2022-06-25, 17:30
Angela Merkel nie jest kanclerzem od sześciu miesięcy. Teraz opowiedziała dziennikarkom z sieci Redaktionsnetzwerk Deutschland, jak wygląda jej życie. Po raz kolejny broniła swojego zaangażowania w budowę gazociągu Nord Stream 2. Zdaniem gościa PR24, dziś sprawa bezpieczeństwa energetycznego jest poważniejsza niż w czasie kiedy kanclerzem była Angela Merkel.
- Teraz obywatele Niemiec zostali poproszeni w specjalnym apelu przez ministra gospodarki i klimatu Roberta Habecka o to, by zmniejszyć nawet zużycie wody, która musi być najpierw podgrzana. Jednocześnie rząd mówi, że robi wszystko by zapewnić państwu energię z innych źródeł, w grę wchodzi np. Kanada. Dyskutuje się też, by przedłużyć funkcjonowanie elektrowni atomowych - mówiła Olga Doleśniak-Harczuk.
"Rewolucja w myśleniu o energii"
Minister gospodarki Robert Habeck zapowiedział uruchomienie drugiej fazy w kryzysowym planie awaryjnym dotyczącym gazu. Wynika to z trwających od połowy czerwca cięć w dostawach rosyjskiego gazu oraz wysokich cen surowca na rynku - uzasadnił Habeck w czwartek w Berlinie. Jak powiedział, sytuacja jest obecnie poważna, ale bezpieczeństwo dostaw jest zagwarantowane.
- Zaczyna się więc rewolucja w myśleniu o energii, bo np. w Meklemburgii Pomorzu Przednim cały czas mówiono o Nord Stream 2, czymś, co miało być niezbędne, teraz te wielkie pieniądze zostaną przekierowana na zapewnienie infrastruktury dla pływających terminali, nawet bierze się pod uwagę wykorzystanie rury Nord Stream 2 do przewodzenia energii do Bawarii, na południe Niemiec - powiedziała Olga Doleśniak-Harczuk.
REKLAMA
Była kanclerz broniła w wywiadzie swojej decyzji o budowie gazociągu Nord Stream 2 przebiegającego na dnie Bałtyku. Nie wierzyła w słuszność polityki Wandel durch Handel, czyli w zmianę i ucywilizowanie Rosji przez relacje gospodarcze, ale była zwolenniczką utrzymywania powiązań handlowych z Moskwą jako drugą potęgą atomową na świecie.
Zachód zadbał jednak o to - jak wspomina Angela Merkel - żeby gaz w dalszym ciągu był kierowany przez terytorium Ukrainy, dzięki czemu kraj ten mógł nadal otrzymywać opłaty tranzytowe.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
REKLAMA
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Olga Doleśniak-Harczuk (ekspert ds. Niemiec, "Nowe Państwo" i Instytut Staszica)
Data emisji: 25.06.2022
Godzina: 15:45
REKLAMA
REKLAMA