more_horiz

Dr Trzeciak o konwencji Platformy: powrót do tradycyjnego podziału na PiS i anty-PiS.

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 13:05
- Chodzi o taki zabieg, by osoby, które są przeciwnikami PiS, nie chciały wybierać innych ugrupowań niż właśnie Platforma Obywatelska - mówił w Polskim Radiu 24 dr Sergiusz Trzeciak (Polski Instytut Liderów), komentując sobotnią konferencję PO. 
Uczestnicy Konwencji Przyszłości Platformy Obywatelskiej w hali widowiskowo-sportowej Radomskiego Centrum Sportu w Radomiu, 02.07.2022. To największa konwencja partii od 2011 r.
Uczestnicy "Konwencji Przyszłości" Platformy Obywatelskiej w hali widowiskowo-sportowej Radomskiego Centrum Sportu w Radomiu, 02.07.2022. To największa konwencja partii od 2011 r.Foto: PAP/Adam Kumorowicz

W sobotę przewodniczący Donald Tusk wziął udział w konwencji PO w Radomiu. Podczas wystąpienia lider Platformy Obywatelskiej apelował, aby nie głosować na PiS. - I zwracam się do ojców i dziadków: jeśli macie tak jak ja córkę, wnuczkę, to nie możecie na miłość Boga głosować na PiS - podkreślił Tusk. - Oni naprawdę zgotowali piekło kobietom i oni zgotują piekło waszym córkom i waszym wnuczkom - dodał.

W swoim wystąpieniu Rafał Trzaskowski też wypowiadał się o działaniach PiS. - To są ludzie chorzy na megalomanię. Proponują nam wielkie, fantastyczne projekty, największe lotniska na świecie, najszybsze koleje, miliony samochodów elektrycznych. Oczywiście nic z tego nie ma, natomiast my dobrze wiemy, pracując wśród ludzi, że najważniejsze są lokalne inwestycje, te za rogiem - mówił.

"Cała opozycja nie ma do końca pomysłu, jak pokonać PiS"

Dr Sergiusz Trzeciak komentował wypowiedzi liderów Platformy podczas konwencji. - To powrót do tradycyjnego podziału na PiS i anty-PiS. Platforma w przeszłości bardzo często odwoływała się do takiego resentymentu przeciwników, chcąc w ten sposób zmobilizować nawet nie tyle swój elektorat, ile bardziej przeciwników PiS, i wokół tych haseł zjednoczyć jak największą grupę wyborców - zauważył.

- To jest też pewnego rodzaju pułapka, w którą PO wielokrotnie już wpadała, cześć wyborców może odnieść wrażenie, że PO, zamiast koncentrować się na programie pozytywnym, odwołuje się do tego bardzo trwałego podziału i tylko krytykuje. Pada w związku z tym pytanie, jaki program chce zaprezentować Platforma Obywatelska. Tego programu często Platformie w przeszłości brakowało i nadal brakuje. Cała opozycja nie ma do końca pomysłu, jak pokonać PiS, bardziej koncentruje się na tym, by go atakować i czekać na potknięcia, niż żeby przejść do ofensywy i przedstawić wiarygodny, spójny i konsekwentny program zmian, które zamierza wprowadzić - dodał.

Posłuchaj
24:58 PR24_mp3 2022_07_04-11-33-37.mp3 Dr Sergiusz Trzeciak o konwencji Platformy Obywatelskiej (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

"Polskie Stronnictwo Ludowe walczy dokładnie o ten sam elektorat, co Prawo i Sprawiedliwość"

Gość audycji zwracał uwagę na stanowisko PSL, które jego zdaniem od wielu lat stara się zdystansować i wpisać w schemat umiarkowanej opozycji. - Pojawiają się postulaty koncyliacyjne i programowe. PSL ma poważny problem przede wszystkim związany z tym, że walczy dokładnie o ten sam elektorat, co Prawo i Sprawiedliwość, a więc mniejsze ośrodki miejskie i wieś. PSL stara się odzyskać, a w planie minimum utrzymać, elektorat, który pozwoli wejść do parlamentu (…). Utrzymanie tego elektoratu to być albo nie być dla PSL - stwierdził, zauważając, że niepowodzenie w nadchodzących wyborach oznaczać będzie dalszy spadek poparcia dla ugrupowania.

Konwencja PO miała m.in. służyć mobilizacji działaczy i sympatyków partii przed maratonem wyborczym 2023-2024, kiedy to odbędą się kolejno wybory: samorządowe i parlamentarne w przyszłym roku oraz europejskie za dwa lata.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: dr Sergiusz Trzeciak

Data emisji: 04.07.2022

Godzina emisji: 11.33

PR24

Zobacz także

Zobacz także