Akcja "Królewski dar". Wolny: krwi nie możemy wytworzyć sztucznie, potrzebni są ludzie, którzy oddadzą ją innym
- Bardzo często jest tak, że to minuty, a nie nawet godziny decydują o tym, czy pacjent przeżyje, a krew musi być oryginalna czyli to co człowiek odda, to możemy podać innemu - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wolny, koordynator akcji "Królewski Dar".
2022-07-10, 09:20
"Królewski dar" to akcje krwiodawstwa organizowane przez Klub Honorowych Dawców Krwi PCK "Dar serca" wspólnie z warszawskimi rezydencjami królewskimi. - Obecnie na terenie Warszawy nie jest tragicznie jeśli chodzi o krew. Stan średni jest zapewniony przy grupach krwi: 0 minus, A minus, B minus, 0 plus, A plus, natomiast przy grupach AB minus, AB plus, B plus mamy stan wysoki. Gorzej sytuacja wygląda jeśli chodzi o płytki krwi - powiedział Krzysztof Wolny.
Okres wakacji to bardzo trudny czas. Z jednej strony notowany jest spadek oddawania krwi, z drugiej, ilość przypadków, w których jest ona niezbędna do ratowania życia, drastycznie wzrasta. Stąd zrodził się pomysł na cykl akcji krwiodawstwa "Królewski dar". W tym roku, już po raz siódmy, warszawskie rezydencje królewskie będą gościły ekipy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W specjalnie przystosowanych ambulansach będzie można oddać bezcenną krew.
"Krwi nie można wyprodukować"
- Bardzo często jest tak, że to minuty, a nie nawet godziny decydują o tym, czy pacjent przeżyje, a krew musi być oryginalna, czyli to co człowiek odda, to możemy podać, nic nie możemy sztucznie wytworzyć. Okres ważności krwi wynosi ok. 45 dni, to krótki czas. Przypomnę też, że krwiodawcą może zostać każdy zdrowy człowiek, który ukończył 18 lat i nie przekroczył lat 65 jeżeli oczywiście już krew oddawał, a jeśli tego nie robił, lat 60 - wyjaśnił gość PR24.
Podczas dotychczasowych sześciu edycji zebrano 315,45 litra krwi od 701 krwiodawców. W tym czasie prowadzona była również rejestracja potencjalnych dawców komórek macierzystych. Zarejestrowało się do tej pory 720 osób. W ramach wydarzenia można aktywnie uczestniczyć w pokazach ratownictwa medycznego, poćwiczyć resuscytację serca na fantomie pod okiem ratowników z Automobilklubu Polskiego. Można także porozmawiać ze specjalistami zdrowego odżywiania i odchudzania.
REKLAMA
Podczas tegorocznej edycji wsparciem zostaną też objęte dzieci chore na SMA (rdzeniowy zanik mięśni). W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Zamku Królewskim w Warszawie zbierane będą fundusze na leczenie Leosia Grzywy, w Łazienkach Królewskich dla Leosia Grzywy i Stasia Pucka. Każde hojne zasilenie puszki będzie nagrodzone upominkiem ufundowanym przez sponsorów akcji. Start 17 lipca.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Błażej Prośniewski
Gość: Krzysztof Wolny (koordynator akcji "Królewski Dar")
REKLAMA
Data emisji: 10.07.2022
Godzina: 08:35
REKLAMA