more_horiz

"ONZ może na teren elektrowni atomowych wysłać siły pokojowe". Dura o rosyjskich ostrzałach

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 14:50
- Rosjanie nie przejmują się żadnymi ograniczeniami jeśli chodzi o cele na Ukrainie, a było to już widoczne kiedy wojna rozpoczynała się - mówił w Polskim Radiu 24 Maksymilian Dura, komandor rezerwy Marynarki Wojennej, portal defence24.pl.
ONZ może na teren elektrowni atomowych wysłać siły pokojowe. Dura o rosyjskich ostrzałach
"ONZ może na teren elektrowni atomowych wysłać siły pokojowe". Dura o rosyjskich ostrzałachFoto: PAP/EPA/RUSSIAN EMERGENCIES MINISTRY HANDOUT

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) ostrzega, że sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej grozi katastrofą nuklearną. W ostatnich dniach ukraińska elektrownia była pod ostrzałem kilka razy. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) zwróciła się z pilnym apelem do Rosji i Ukrainy o szybkie umożliwienie ekspertom odwiedzenia kompleksu elektrowni w celu ustabilizowania sytuacji i uniknięcia awarii.

W ocenie gościa PR24, Rosjanie nie przejmują się żadnymi ograniczeniami jeśli chodzi o cele na Ukrainie, a było to widoczne kiedy wojna rozpoczynała się. Dodał, że to dla nas ważny sygnał, może bowiem dojść do prowokacji ze strony rosyjskiej, która spowoduje, iż np. dojdzie do skażenia konkretnego terenu na Ukrainie. Dojść może do działań wymuszających i przemyślanych, określanych jako terrorystyczne.

"ONZ może wysłać siły pokojowe"

Organizacja Narodów Zjednoczonych zebrała się, żeby porozmawiać o ostatnich atakach na Zaporoską Elektrownię Jądrową w mieście Enerhodar. – Moment jest bardzo poważny. Musimy uzyskać pozwolenie na prowadzenie naszej misji w Zaporożu, i to jak najszybciej. (...) Czas jest kluczowy – przekonywał szef MAEA Rafael Grossi, który wystąpił na specjalnym spotkaniu Rady Bezpieczeństwa ONZ. Dodał, że niezbędne jest pilne porozumienie w sprawie utworzenia strefy zdemilitaryzowanej.

- Jeśli ONZ stanie bardzo mocno i będzie naciskał na taką rzecz, to Rosjanie mogą się na to zgodzić, natomiast jeśli będzie to tylko presja krajów zachodnich, tych które są w tej chwili w koalicji antyrosyjskiej jeśli chodzi o pomoc Ukrainie, to nic nie da. ONZ może np. na teren elektrowni atomowych wysłać siły pokojowe, jest to możliwe, ale wymaga wewnętrznego konsensusu, wtedy Rosja nie będzie miała wyjścia i zgodzi się na to - mówił Maksymilian Dura.

Posłuchaj
25:38 _PR24_AAC 2022_08_12-13-32-56.mp3 "ONZ może na teren elektrowni atomowych wysłać siły pokojowe". Dura o rosyjskich ostrzałach ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Maksymilian Dura (komandor rezerwy Marynarki Wojennej, portal defence24.pl)

Data emisji: 12.08.2022

Godzina: 13:32

Zobacz także

Zobacz także