more_horiz

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Gmyz: Niemcy za to skażenie obarczają wyłącznie Polskę

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 14:45
- W Niemczech całą odpowiedzialnością za to skażenie, do którego doszło w dolnym biegu Odry, [...] obarczano tylko i wyłącznie Polskę - powiedział w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie.
Cezary Gmyz: Niemcy za to skażenie obarczają wyłącznie Polskę
Cezary Gmyz: Niemcy za to skażenie obarczają wyłącznie Polskę Foto: PR24/MS

"Otrzymaliśmy oficjalnie od strony niemieckiej aktualne wyniki badań wody. Nie stwierdzono obecności rtęci" - poinformowała za pośrednictwem Twittera Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. Do tych doniesień na antenie Polskiego Radia 24 odniósł się korespondent TVP w Berlinie. 

"Niemcy za to skażenie obarczają wyłącznie Polskę"

W Niemczech całą odpowiedzialnością za to skażenie, do którego doszło w dolnym biegu Odry, [...] obarczano tylko i wyłącznie Polskę - przekazał Cezary Gmyz. 

Dodał, że w mediach pojawiły się również doniesienia o tym, iż "niemieccy urzędnicy twierdzą, że nie zostały wykonane umowy, które mówią o tym, że w tego typu sytuacjach kryzysowych powinniśmy się wzajemnie powiadamiać". 

Stacja RBB

Odnosząc się do początkowych informacji przekazywanych przez niemieckie media, powiedział, że informację o tym, iż woda w Odrze zawiera spore ilości rtęci przekazała stacja RBB, która jest stacją publiczną dla Berlina i Brandenburgii. - Tam pojawiła się informacja o tym, że rzekomo laboratorium, które badało wodę z Odry, wykryło tak znaczną ilość rtęci, że nie starczyło skali - powiedział gość PR24. 

- Jednak teraz okazuje się, że nie jest to prawdą, ponieważ Niemcy również nie stwierdzili obecności w wodzie rtęci ani innych metali ciężkich - dodał. 

Podkreślił, że informacje przekazane przez RBB bardzo go zdumiały, ponieważ stacja ta uchodzi za dość rzetelną.

Brak konkretnego źródła 

- Cały problem polegał na tym, że kiedy po raz pierwszy czytałem te informacje, to dokładnie nie zostało określone, jakie było to laboratorium. Podano jedynie, że było to laboratorium w Belinie, Brandenburgii - mówił Cezary Gmyz. 

Dodał, że w niemieckich mediach jest dość dziwne zachowanie, ponieważ zazwyczaj unikają one podawania informacji bez powołania się na konkretne źródło. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:23 PR24_AAC 2022_08_13-13-33-50.mp3 Cezary Gmyz: Niemcy za to skażenie obarczają wyłącznie Polskę (Temat dnia/Polskie Radio 24)

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie

Data emisji: 13.08.2022

Godzina emisji: 13.33

nj

Zobacz także

Zobacz także