more_horiz

Wystąpienie Lecha Kaczyńskiego w Gruzji. Mariusz Pilis: wizyta prezydentów zatrzymała wojnę

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 16:10
- Wtedy wielu komentatorów, także w Polsce, starało się zlekceważyć te słowa. Myślę, że dzisiaj wszyscy ci, którzy te wypowiedzi podważali, milczą - powiedział w Polskim Radiu 24 Mariusz Pilis, reżyser i dziennikarz.
Od lewej: Lech Kaczyński, Wiktor Juszczenko, Valdas Adamkus i Toomas Hendrik Ilves na wiecu w Tbilisi 13 sierpnia 2008 roku
Od lewej: Lech Kaczyński, Wiktor Juszczenko, Valdas Adamkus i Toomas Hendrik Ilves na wiecu w Tbilisi 13 sierpnia 2008 rokuFoto: prezydent.pl

lech kacz12 sierpnia minęło 14 lat od przemówienia Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi. Prezydent przybył tam w 2008 roku, podczas wojny rosyjsko-gruzińskiej, po kolejnym bombardowaniu przez Rosjan miasta Gori. Sprzeciwił się on w ten sposób rosyjskiej agresji, a jego przemówienie okazało się prorocze dla późniejszych losów wschodniej części Europy.

Znaczenie wizyty

Mariusz Pilis podkreślił, że wizyta prezydentów w Gruzji z inicjatywy Lecha Kaczyńskiego, miała ogromne znaczenie w powstrzymaniu agresji rosyjskiej. - Należy mocno podkreślić, że to wystąpienie pięciu prezydentów w Gruzji zatrzymało wojnę. To było tego przyczyną, a nie żadne inne elementy. Dzisiaj wystąpienie Lecha Kaczyńskiego odczytuje się jako prorocze - ocenił.

- Wtedy wielu komentatorów, także w Polsce, starało się zlekceważyć te słowa. Myślę, że dzisiaj wszyscy ci, którzy te wypowiedzi podważali, milczą - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że zarówno czternaście lat temu, jak i teraz, postawa krajów zachodnich wobec Rosji jest nakierunkowana przede wszystkim na zysk. Zdaniem Mariusza Pilisa doskonale widać to przy okazji wojny na Ukrainie. - Widać, że mamy do czynienia z grą interesów, gdzie zbrodnie i bestialstwa nie mają większego znaczenia dla polityków Europy Zachodniej. Dla mnie jest to niezrozumiałe, ale jej skutki są takie, że dziesięć milionów ludzi musiało uciekać z Ukrainy - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
25:33 PR24 2022_08_14-15-33-27.mp3 Mariusz Pilis o wystąpieniu Lecha Kaczyńskiego w Gruzji (Gość PR24)

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Mariusz Pilis (reżyser, dziennikarz wojenny)

Data emisji: 14.08.2022

Godzina emisji: 15.33

dz

Zobacz także

Zobacz także