more_horiz

Prof. Andrzej Gil o działaniach opozycji ws. zatrucia Odry: na razie widzę negację, nic pozytywnego

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 10:45
- Rolą opozycji jest kontestowanie rządu, ale i danie pozytywnego przekazu, pewnej alternatywy. Na razie widzę negację, nic pozytywnego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil, politolog (Katolicki Uniwersytet Lubelski).

Rzecznik PiS poseł Radosław Fogiel nie wykluczył kolejnych dymisji w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze. Informacja o zatruciu rzeki dotarła do premiera kilka dni po tym, jak dowiedzieli się o niej urzędnicy wojewódzcy.

W związku z sytuacją na Odrze 12 sierpnia premier Mateusz Morawiecki zdymisjonował prezesa Wód Polskich Przemysława Dacę oraz dyrektora Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka,

Prof. Andrzej Gil komentował sytuację wokół skażenia Odry. Stwierdził, że rząd nie reaguje odpowiednio szybko na sytuacje kryzysowe. - Agendy rządowe są reaktywne, a nie pracują każdego dnia i robią swoje. Sygnały o tym, że coś było nie tak, to kwestia kilku tygodni, okazuje się, że instytucje, które powinny reagować, nie robią tego. To nie jest tylko przypadek skażenia Odry. Natomiast w momencie, kiedy sprawa się upolityczniła, stała się częścią debaty w Polsce, widzimy jakieś ogromne wzmożenia. Tak jest z każdym problemem - stwierdził.

Gość audycji odniósł się także do stanowiska, które zajęli w tej sprawie przedstawiciele opozycji. - Opozycja w Polsce jest antyrządowa, kontestuje wszystko, co robi rząd. Pamiętajmy, że opozycja rządzi na poziomie samorządów terytorialnych, cześć odpowiedzialności za to, co dzieje się nad Odrą, spoczywa na politykach opozycyjnych. Rolą opozycji jest kontestowanie rządu, ale i danie pozytywnego przekazu, pewnej alternatywy. Na razie widzę negację, nic pozytywnego - ocenił.

Posłuchaj
10:18 PR24_mp3 2022_08_16-07-48-17.mp3 Prof. Andrzej Gil o reakcjach polityków na kryzys związany ze skażeniem Odry (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół. Śnięte ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Wędkarze wyłowili ich co najmniej kilka ton. Jak zapewniono, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu bada sprawę śniętych ryb w Odrze od chwili otrzymania pierwszego zgłoszenia pod koniec lipca. W czwartek fala Odry ze śniętymi rybami dotarła na teren woj. zachodniopomorskiego. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Eliza Olczyk

Gość audycji: prof. Andrzej Gil 

Data emisji: 16.08.2022

Godzina emisji: 07.48

PR24

Zobacz także

Zobacz także