more_horiz

"Niemiecki dziennik dostrzegł po prostu rolę Polski w europejskiej polityce". Dr Kawęcki o artykule "Die Welt"

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 12:49
- Słowa niemieckiego dziennika "Die Welt" to stwierdzenie pewnego faktu, dostrzeżenie rzeczywistości i roli Polski w polityce europejskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Kawęcki (politolog). 
Dr Krzysztof Kawęcki: Die Welt dostrzegło rzeczywistość i rolę polski Polski w polityce europejskiej
Dr Krzysztof Kawęcki: "Die Welt" dostrzegło rzeczywistość i rolę polski Polski w polityce europejskiejFoto: shutterstock.com/martinbertrand.fr

Jednym z tematów rozmowy z dr. Krzysztofem Kawęckim był artykuł niemieckiego dziennika "Die Welt", który na swoich łamach pisze, że: "Polska stała się dla Stanów Zjednoczonych centralnym partnerem polityki bezpieczeństwa w Europie". 

"Te słowa to stwierdzenie faktu"

- Trzeba jasno zaznaczyć, że "Die Welt" jest bardzo wpływowym dziennikiem i to o orientacji liberalno-lewicowej. Jednak ich słowa to stwierdzenie pewnego faktu, dostrzeżenie rzeczywistości i roli Polski w polityce europejskiej - powiedział dr Krzysztof Kawęcki. 

- W tym artykule pojawiły się również spostrzeżenia, które mówią o tym, że Polska jest silnym krajem - jak nigdy dotąd - i że to właśnie zaangażowanie naszego kraju w wojnę na Ukrainie spowodowało, iż jesteśmy istotnym, nawet centralnym, graczem w polityce europejskiej, dla Brukseli wręcz wyzwaniem - dodał gość PR24. 

Jego zdaniem jest to świadectwem "uznania znaczenia Polski w polityce międzynarodowej, w polityce unijnej". - Jest również pewnego rodzaju przesłaniem dla UE, że powinna ona traktować Polskę z należytą powagą, w sposób bardziej partnerski, i że dotychczasowe działania ze strony UE, wywieranie presji na rząd polski, są nieskuteczne - powiedział dr Krzysztof Kawęcki. 

- Można również powiedzieć, że ten artykuł jest odpowiedzią na słowa Jarosława Kaczyńskiego, które padły w wywiadzie dla tygodnika "Sieci", gdzie prezes PiS powiedział, że polityka negocjacji czy ustępstw ze strony Polski wobec UE nie przyniosła określonych rezultatów - dodał. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
22:01 PR24_AAC 2022_08_16-11-07-58.mp3 Dr Krzysztof Kawęcki: "Die Welt" dostrzegło rzeczywistość i rolę Polski w polityce europejskiej (Temat dnia/Polskie Radio 24)

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: dr Krzysztof Kawęcki (politolog)

Data emisji: 16.08.2022

Godzina emisji: 11.08

nj

Zobacz także

Zobacz także