more_horiz

Koperski o konsekwencjach sytuacji na Odrze: należy pociągnąć do odpowiedzialności polityków

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2022 16:55
- W momencie, kiedy główne stanowiska, które powinny być stanowiskami eksperckimi, w Wodach Polskich czy GIOŚ przejmują politycy PiS czy Solidarnej Polski, upolityczniają oni ten problem. Gdyby tam znajdowali się eksperci, być może udałoby się uratować Odrę - mówił w Polskim Radiu 24 Przemysław Koperski (Lewica).
Strażacy podczas połowów martwych ryb na Odrze, Szczecin, 18.08.2022
Strażacy podczas połowów martwych ryb na Odrze, Szczecin, 18.08.2022Foto: PAP/Jerzy Muszyński

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół, martwe ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Nadal nieznana jest przyczyna masowego pomoru ryb. W związku z sytuacją na Odrze premier zdymisjonował szefa Wód Polskich Przemysława Dacę i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka.

Przemysław Koperski komentował spory wokół katastrofy ekologicznej na Odrze. Jak podkreślił, reakcja instytucji odpowiedzialnych za stan środowiska była zdecydowanie spóźniona. - Pierwsze oficjalne sygnały, że Odra jest zanieczyszczona, wpłynęły od radnych dzielnicy Gliwic 1 lipca, kolejne - 14 lipca, pierwsze próbki pobrano z Kanału Gliwickiego 18 lipca. To jest sprawa funkcjonowania naszego państwa, lub raczej braku jego funkcjonowania w tym obszarze. Prawie trzy tygodnie minęły od zgłoszenia do momentu pobrania próbek - zaznaczył.

- Warto byłoby pociągnąć do odpowiedzialności polityków, minister klimatu Annę Moskwę, wiceministra klimatu i środowiska Jacka Ozdobę, to są ludzie, którzy odpowiadają za nadzór nad rzekami (…). Niewątpliwie ta choroba toczy i Ministerstwo Klimatu, i Wody Polskie, i Główny inspektorat Ochrony Środowiska od wielu lat - dodał i zwrócił uwagę, że niezależnie od sporów politycznych, w tej chwili problemem jest sytuacja na Odrze. - Zgodzimy się wszyscy, niezależnie od reprezentowanej strony sceny politycznej, że Odrą od kilku tygodni płynie śmierć i trzeba przywrócić tej rzece życie - mówił Przemysław Koperski.

Posłuchaj

24:30 PR24_mp3 2022_08_18-15-34-07.mp3 Przemysław Koperski o politycznych konsekwencjach katastrofy ekologicznej na Odrze (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Sprawą masowego śnięcia ryb w Odrze, po zawiadomieniu WIOŚ we Wrocławiu, zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu. Postępowanie sprawdzające w tej sprawie, z zawiadomienia władz Oławy, prowadzi też miejscowa prokuratura.

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość audycji: Przemysław Koperski

Data emisji: 18.08.2022

Godzina emisji: 15.34

PR24

Zobacz także

Zobacz także