more_horiz

Za wyciekiem nagrań z premier Finlandii stoi Rosja? Dr Bonikowska: nie ma przypadków

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2022 12:34
- Znając działania rosyjskich "trolli" w internecie i w ogóle całej akcji dezinformacyjnej rosyjskich służb, wiemy to nie od dzisiaj, że Rosja w każdym możliwym momencie będzie próbować dezintegrować Europę i osłabiać ten taki jednostronny ruch poparcia dla Ukrainy - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, odnosząc się do wycieku nagrań z premier Finlandii Sanną Marin.
Dr Małgorzata Bonikowska
Dr Małgorzata Bonikowska Foto: PR24/MS

W ciągu ostatnich kilku dni wyciekły dwa nagrania związane z premier Finlandii Sanną Marin i tym, co robi w swoim czasie wolnym. Na jednym z nagrań widać szefową fińskiego rządu na prywatnej imprezie domowej, na której pije alkohol, tańczy i śpiewa. Kolejne nagranie, to już udział w zabawie klubowej, gdzie Sanna Marin tańczy ze znanym fińskim piosenkarzem.

Fińska premier podkreśla, że nie robiła nic nielegalnego, bawiła się w czasie wolnym, poddała się także testowi narkotykowemu, choć twierdzi, że nie zażywała żadnych substancji nielegalnych. W Polskim Radiu 24 o międzynarodowym kontekście tego wycieku nagrań mówiła dr Małgorzata Bonikowska.

Premier Finlandii nagrana przez służby rosyjskie?

Ekspert bez wahania oceniła, że za wyciekiem nagrań mogą stać rosyjskie służby. Jak wyjaśniła, w takich wydarzeniach "nie ma przypadków". - Znając działania rosyjskich "trolli" w internecie i w ogóle całej akcji dezinformacyjnej rosyjskich służb, wiemy to nie od dzisiaj, że Rosja w każdym możliwym momencie będzie próbować dezintegrować Europę i osłabiać ten taki jednostronny ruch poparcia dla Ukrainy. I robi to wszędzie, gdzie tylko widzi taką możliwość - mówiła dr Małgorzata Bonikowska.

Jej zdaniem Rosjanom ułatwia działanie fakt, że w demokratycznych społeczeństwach politycy, także szefowie rządów, są dużo bardziej otwarci na swoje społeczeństwa. - To sprawia, że bardzo łatwo jest ich gdzieś nagrać, udowodnić im, że gdzieś zachowują się nie tak - dodała.

Małgorzata Bonikowska mówiła także o możliwych najbliższych wydarzeniach w wojnie na Ukrainie, szczególnie w związku z trwającym patem na froncie oraz nadchodzącą zimą.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
19:58 PR24_mp3 2022_08_20-11-08-04_Bonikowska.mp3 Dr Małgorzata Bonikowska o wycieku nagrań z premier Finlandii ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Błażej Prośniewski
Gość: dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych)
Data emisji: 20.08.2022
Godzina emisji: 11.08

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także